Prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej związane jest z koniecznością wypłacania przez pracodawcę w regularnych odstępach czasu, wynagrodzenia pracowniczego. Jeśli firma z bieżących obrotów nie jest w stanie pokryć takich kosztów stałych, może zdecydować się na zaciągnięcie pożyczki na pensje dla pracowników.
Kredyt obrotowy w banku jest jednym ze sposobów zaciągnięcia zobowiązania przez firmę z przeznaczeniem na wypłatę zaległych wynagrodzeń pracowniczych i innych należnych im świadczeń ze strony pracodawcy.
Przejściowe kłopoty finansowe
Biznes-firma poleca: Darmowy kredyt na spłatę zobowiązań » Sprawdź »
Przedsiębiorstwo, które okresowo nie jest w stanie wywiązać się z płatności wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych wobec pracowników, może ubiegać się o kredyt w banku. Najlepiej sprawdzi się kredyt obrotowy, który przeznaczony jest na finansowanie bieżącej działalności firmy. Przedsiębiorca nie może posiadać negatywnej historii kredytowania, a jego miesięczne obroty muszą być wystarczające dla zbudowania wymaganej w banku zdolności kredytowej.
Kredyt obrotowy przynosi firmie dodatkowe środki, za pośrednictwem których firma pokryje koszty wynagrodzeń pracowniczych, opłaci bieżące faktury czy rachunki za media.
Jaki kredyt obrotowy zaciągnąć?
W bankach w Polsce w ofercie przeznaczonej dla przedsiębiorców do wyboru w kwestii pożyczek na pensje dla pracowników, są różne opcje kredytów obrotowych:
- Kredyt obrotowy - w klasycznej wersji jest celowym kredytem o stałym terminie spłaty, przyznawanym przez bank na realizację konkretnego przedsięwzięcia lub transakcji wykazanej we wniosku kredytowym. Przedmiotem kredytu może być chęć pokrycia przez przedsiębiorcę kosztów wynagrodzeń pracowniczych.
- Kredyt overdraft - przyznawany przez bank klientowi firmowemu na rok i dopisywany do posiadanego przez firmę rachunku bieżącego. Jest to kredyt o dowolnym wykorzystaniu dla kredytobiorcy, przypominający linię kredytową w koncie osobistym klienta banku.
- Kredyt revolvingowy - kredyt udzielany w specjalnie do tego celu otwieranym rachunku kredytowym przez bank. Uruchomienie kredytu odbywa się za każdym razem na życzenie posiadacza konta, jeśli zachodzi taka potrzeba. Pozwala na długoterminowe zapewnienie pokrycia kosztów wynagrodzeń pracowniczych w działalności przedsiębiorstwa, na wypadek przejściowych kłopotów z płynnością finansową.
Kto ma szansę na kredyt?
Pożyczka czy kredyt na działalność bieżącą firmy, w tym na wypłatę zaległych wynagrodzeń pracowniczych, zostaną przyznane klientowi o co najmniej półrocznym stażu w prowadzeniu działalności gospodarczej. Najczęściej banki oferują kredyty obrotowe klientom posiadających rachunek bieżący w tym samym banku lub skłonnym go otworzyć przy okazji kredytowania. Firma musi posiadać pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej, Biurze Informacji Gospodarczej czy w rejestrach dłużników i w bazie bankowej informacji gospodarczej. Wymogiem jest też posiadanie dodatniego wyniku finansowego i dysponowanie nienaruszonym kapitałem założycielskim. Wysokość obrotów na rachunku bieżącym firmy decyduje, jak wysoki kredyt zostanie jej przyznany.