W toku prowadzenia działalności gospodarczej wiele firm musi pozyskać pewne pozwolenia, które umożliwią im funkcjonowanie na rynku zgodnie z prawem. O jakich pozwoleniach tu mowa?
Na odprowadzanie ścieków, na wytwarzanie odpadów czy emitowanie hałasu, albo prowadzenie inwestycji ingerujących w środowisko naturalne lub mogących mu zagrażać - w tych wszystkich sytuacjach przedsiębiorcy muszą uzyskiwać tzw. pozwolenia środowiskowe, które są wymagane na mocy istniejących przepisów prawa.
Działalność ingerująca w środowisko
Czy wiesz, że niższe zużycie energii sprzyja ochronie środowiska? Zacznij oszczędzać i żyj w zgodzie z naturą ! Zmień taryfę na RWE »
Nie trzeba prowadzić zakładu przemysłowego, aby ingerować, na dodatek w negatywny sposób, w środowisko naturalne. Małe i średnie firmy już tylko poprzez wytwarzanie odpadów, w toku swojego funkcjonowania wprowadzają pewne substancje lub energię do środowiska. Taka sytuacja generuje obowiązek dla przedsiębiorców, polegający na uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, które wydawane są w drodze decyzji administracyjnych. Mowa tu o takich pozwoleniach jak:
- Pozwolenie na emitowanie hałasu o określonym natężeniu
- Pozwolenie na wytwarzanie odpadów
- Pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do atmosfery
- Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wody lub do ziemi
- Pozwolenie na emitowanie pól elektromagnetycznych w środowisku
- Pozwolenie na pobór wód z własnych ujęć
Znacznie więcej obowiązków formalnych mają przedsiębiorcy zajmujący się gospodarowaniem odpadami, zbieraniem, transportem i odzyskiem lub unieszkodliwianiem odpadów. Pozwolenie środowiskowe wydawane dla firm nie jest jedynie formalnością, bowiem właściwy podmiot, np. starosta w drodze decyzji administracyjnej określa dla konkretnego podmiotu obowiązki środowiskowe, do jakich musi się zastosować i spełnić prowadząc działalność gospodarczą.
Kto wydaje pozwolenia?
Pozwolenia, o które muszą ubiegać się przedsiębiorcy są wydawane przez organy ochrony środowiska, którymi są:
- Minister właściwy ds. środowiska
- Wojewoda
- Starosta
- Wójt
- Burmistrz
- Prezydent miasta
Między innymi, do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta należy kierować wnioski o wydanie zezwolenia na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Starosta wydaje zaś pozwolenia wodnoprawne, pozwolenie na emitowanie hałasu do środowiska, czy na emitowanie pól elektromagnetycznych oraz pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza.