W dobie wszechobecnej chemii konsumenci coraz częściej sięgają po produkty ekologiczne, które zostały wyprodukowane na bazie składników naturalnego pochodzenia. Dlatego też otwarcie biznesu polegającego na produkcji kosmetyków roślinnych, bez sztucznych ingredientów, może być strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
Jak zacząć? Gdzie sprzedawać takie kosmetyki i skąd czerpać receptury na nie? Jakie wyposażenie zakładu produkcyjnego będzie potrzebne przedsiębiorcy?
Grupa docelowa klientów
Kosmetyki naturalne, roślinne, produkowane z wykorzystaniem unikalnych receptur, które nie zawierają szkodliwych parabenów i innych składników chemicznych, są produktami pożądanymi na rynku kosmetycznym. Ich odbiorcami będą nie tylko entuzjaści ekologii i ochrony środowiska naturalnego, ale może przede wszystkim alergicy, pacjenci ze skórą problematyczną i skłonnością do uczuleń. Nie mogą korzystać ze standardowych produktów kosmetycznych w obawie przed wystąpieniem objawów dermatologicznych, skórnych lub innych, podobnych.
Poza tym, modne jest korzystanie z naturalnych środków pielęgnacyjnych. Młodzi ludzie - świadomi konsumenci, często ich poszukują i są gotowi więcej za nie zapłacić, mając na uwadze ich unikalność i wyższą jakość.
Podstawa - laboratorium
Produkcja kosmetyków roślinnych, pochodzenia naturalnego, wymaga posiadania odpowiedniego miejsca do rozpoczęcia ich wytwarzania i sprawdzania kolejnych receptur. Laboratorium jest ku temu najlepszym miejscem. Można tu eksperymentować, łączyć ze sobą nowe składniki, tworzyć w bezpiecznych warunkach naturalne mydło, kremy, balsamy i inne kosmetyki.
Na pierwszy raz wystarczy niewielkie laboratorium z przylegającym do niego magazynkiem surowców i półproduktów do produkcji kosmetyków. Z czasem na pewno przyda się mydlarnia, którą można urządzić w niewielkim pomieszczeniu o powierzchni ok. 20 mkw. Na początek na wyposażenie laboratorium, wynajęcie lokalu odpowiedniego do tego celu oraz na zakup podstawowych składników wystarczy około 100-150 tys. zł.
Nie należy zapominać o zorganizowaniu na terenie nowo powstającej firmy miejsca na pakowanie w słoiczki, tubki, czy inne opakowania kosmetyków, opatrywanie ich odpowiednimi etykietami i dystrybuowaniu ich do sklepów czy bezpośrednio do klientów.
Ustawa o kosmetykach
W 2017 roku opublikowano projekt ustawy o produktach kosmetycznych, który ma dostosować polskie prawo do dyrektywy Unii Europejskiej i zastąpić tym samym ustawę o kosmetykach z 30 marca 2001 roku.
Tymczasem jednak nadal ona obowiązuje i wyznacza ramy funkcjonowania zakładów zajmujących się produkcją kosmetyków. Przymierzając się do rozpoczęcia takiej działalności gospodarczej, należy zapoznać się z przepisami ustawy o kosmetykach.
Nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy m.in. przez producentów kosmetyków, sprawuje na zasadach i w trybie określonym w odrębnych przepisach Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz w zakresie znakowania, zafałszowań i prawidłowości obrotu - Inspekcja Handlowa.
Między innymi zakład wprowadzający do obiegu nowy kosmetyk, powinien wykonać testy, które wyniki nie będą budziły wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania danego preparatu dla ludzi.
Jak opracowywać formuły?
Najlepiej, aby biznes w postaci zakładu produkującego kosmetyki roślinne, prowadziła osoba z wykształceniem chemicznym. Będzie ona mogła samodzielnie tworzyć receptury nowych kosmetyków, na podstawie naturalnych olejów i masła oraz wybranych składników roślinnych.