
Naturalne kosmetyki cieszą się rosnącą popularnością wśród konsumentów, z uwagi na upowszechnianie się trendu ekologicznego stylu życia. Takie produkty znakomicie się w niego wpisują. Nic więc dziwnego w tym, że wytwórnie naturalnych szamponów, kremów czy balsamów święcą triumfy...
Wciąż jednak jest ich dosyć mało na polskim rynku. Branża nie jest jeszcze przesycona, w czym można upatrywać swoją szansę na dochodowy biznes. Sprawdźmy zatem, jak założyć wytwórnię naturalnych kosmetyków. Od czego zacząć?
Kto może prowadzić wytwórnię kosmetyków naturalnych?
Właściwie każda osoba, jeśli tylko zapragnie i będzie miała wystarczające środki własne lub zdolność kredytową do pozyskania finansowania zewnętrznego, może otworzyć fabrykę naturalnych kosmetyków. Nie jest ku temu wymagane żadne specjalne wykształcenie i doświadczenie, ale wiedza z zakresu produkcji kosmetyków i składników znajdujących się w kosmetykach to podstawa. Warto wiedzieć, że produkcja kosmetyków jest branżą regulowaną prawnie, a wytwarzane kosmetyki muszą spełniać określone normy.
Uwarunkowania prawne
W celu produkcji i sprzedaży naturalnych kosmetyków należy spełniać wytyczne zawarte w aktach prawnych takich jak:
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych ((Dz. U. 342/59 z dnia 22.12.2009 r.);
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie określenia procedur pobierania próbek kosmetyków oraz procedur przeprowadzania badań laboratoryjnych;
- Ustawa z dnia 30 marca 2001 r. o kosmetykach.
Wysokiej jakości kosmetyki naturalne powinny być produkowane z zachowaniem tzw. Dobrych Praktyk Produkcji GMP, dla których opracowano normę PN EN ISO 22716:2007. Zawiera ona wskazówki dotyczące kontrolowania jakości oraz wymaganej dokumentacji dla produktów kosmetycznych.
Każdy kosmetyk musi być opatrzony raportem bezpieczeństwa. Jest on oceniany pod kątem zgodności z wymogami rozporządzenia 1223/2009. Certyfikacji dokonuje osoba z dyplomem lub innym dowodem posiadania kwalifikacji w dziedzinie toksykologii, farmacji, medycyny lub w innej dyscyplinie o zbliżonym charakterze. Prowadzone są drobiazgowe badania laboratoryjne nad kosmetykiem, zanim zostanie wydany dokument rejestracyjny.
Kosmetyk musi zostać każdorazowo zgłoszony w Cosmetic Product Notification Portal (CPNP), a to wymaga od przedsiębiorcy produkującego go obecności w bazie: European Citizen Action Service (ECAS). Rejestracje są bezpłatne, o ile dokonamy ich samodzielnie. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. każdy kosmetyk musi mieć etykietę z oznaczeniem:
- nazwy,
- producenta wraz z siedzibą działalności,
- masy lub objętości,
- daty minimalnej trwałości lub znak PAO,
- szczególnych środków ostrożności,
- numeru partii produktu,
- wykazu składników, czyli skład jakościowy kosmetyku, zgodny z INCI,
- funkcji kosmetyku.
Kosmetyki naturalne powinny mieć też oznaczenia wskazujące na naturalny skład. Nie trzeba, ale można postarać się o certyfikat, m.in.:
- znak kosmetyku naturalnego - International Natural & Organic Cosmetics Association, Bundesverband der Industrie und Handelsunternehmen,
- znak Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji,
- znak produktu organicznego - The Soil Association.
Pierwszy krok - rejestracja firmy
Formalnym wymogiem dla rozpoczęcia produkcji naturalnych kosmetyków będzie rejestracja działalności. Można ją prowadzić w formie jednoosobowej firmy, spółki cywilnej lub jako spółkę prawa handlowego. Przy rejestracji firmy trzeba też wybrać sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych: skalę podatkową, podatek liniowy lub ryczałt.
Przedsiębiorca będzie obowiązkowo opłacał VAT od produkcji i handlu kosmetykami dopiero po przekroczeniu 200 000 zł obrotu w skali roku.
Przy rejestracji działalności trzeba podać numer w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Dla produkcji kosmetyków jest to numer 20.42.Z.
Drugi krok - miejsce prowadzenia działalności
Już przy dokonywaniu zarejestrowania swojej firmy należy podać miejsce - adres wykonywania działalności. Trzeba więc dysponować odpowiednimi pomieszczeniami - własnymi lub wynajmowanymi, w których będzie prowadzona działalność. Najem pociąga mniejsze koszty jednorazowe, ale w dłuższej perspektywie czasu będzie droższy niż zakup lokalu dla swojej firmy.
Lokal - wynajęty lub kupiony na potrzeby produkcji kosmetyków naturalnych, musi spełniać rygorystyczne normy higieny i bezpieczeństwa. Powinien mieć własne laboratorium do badania składu produktów. Miejsce produkcji kosmetyków powinno być odebrane przez powiatowego inspektora SANEPIDu.
Przy produkcji kosmetyków, zwłaszcza wysokiej jakości kosmetyków naturalnych częste są kontrole, które sprawdzają, czy produkcja odbywa się w higienicznych, kontrolowanych warunkach i czy zachowane jest bezpieczeństwo samych wyrobów.