Otwarcie punktu aptecznego możliwe jest wyłącznie na terenach wiejskich, gdzie nie ma ogólnodostępnej apteki. Według prawa farmaceutycznego jest to placówka podobna do apteki, ale ma ograniczony asortyment.
Klienci nie mogą w niej kupić m.in. leków zawierających substancje psychotropowe, leków recepturowych czy środków odurzających. Zarówno w przypadku aptek, tak jak i przy punktach aptecznych wymagane jest zatrudnienie kierownika, farmaceuty z minimalnie rocznym stażem lub technika farmaceutycznego, który posiada trzyletni staż w aptece ogólnodostępnej. Jak założyć punkt apteczny?
Biznes niemalże dla każdego
Nie trzeba posiadać wykształcenia farmaceutycznego - ani magisterskiego, ani technicznego, aby stać się właścicielem punktu aptecznego. Konieczne jest wyłącznie uzyskanie stosownego zezwolenia. Punkt apteczny może założyć każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, niezależnie od jej formy prawnej, która:
- nie prowadzi hurtowni farmaceutycznej,
- w ciągu 3 ostatnich lat nie odebrano jej zezwolenia na prowadzenie apteki,
- nie posiada więcej niż 1 proc. aptek na terenie województwa,
- otrzymała stosowne zezwolenie.
Aby móc otworzyć punkt apteczny należy zarejestrować działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zarejestrować się dla celów VAT w urzędzie skarbowym, za pośrednictwem formularza VAT-R oraz w ZUS złożyć formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA.
Niezbędne formalności
Co prawda nie trzeba być farmaceutą, aby otworzyć własny punkt apteczny, ale należy dopełnić pewnych formalności. Konieczne będzie złożenie w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym wniosku o zezwolenie na prowadzenie punktu aptecznego. Następnie inspektorat rozpatrzy sprawę niezwłocznie, a jeśli będzie konieczne wszczęcie postępowania wyjaśniającego, załatwienie sprawy nie powinno następować później niż w ciągu miesiąca, albo co najwyżej dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Procedura może, ale nie musi wiązać się z obowiązkiem wniesienia opłat. We wniosku o zezwolenie na prowadzenie punktu aptecznego należy wskazać odpowiedni kod PKD - Polskiej Klasyfikacji Działalności - będzie to kod 4773Z - Sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego może złożyć osoba prywatna lub osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego.
Do wniosku należy dołączyć:
- tytuł prawny do pomieszczeń, w których ma być prowadzony punkt apteczny,
- zaświadczenie pozyskane z Urzędu Gminy, że lokal ten usytuowany jest na terenie wiejskim i na terenie danej wsi nie jest prowadzona apteka ogólnodostępna,
- plan i opis techniczny pomieszczeń przeznaczonych na punkt apteczny (lokal powinien spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2009 r. w sprawie kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego, a także wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal i wyposażenie tych placówek oraz punktów aptecznych),
- opinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej o lokalu, zgodnie z odrębnymi przepisami,
- wskazanie oraz dokumenty kierownika punktu aptecznego,
- oświadczenie o podmiotach kontrolowanych przez wnioskodawcę w sposób bezpośredni lub pośredni,
- oświadczenie z wymienieniem wszystkich podmiotów będących członkami grupy kapitałowej.
Dodatkowo przyszły właściciel punktu aptecznego musi złożyć oświadczenie, w którym zadeklaruje, że:
- nie prowadził lub nie wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego produktami leczniczymi,
- nie jest członkiem grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której członkowie prowadzą na terenie województwa więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych,
- nie prowadzi na terenie województwa więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych albo podmioty przez niego kontrolowane w sposób bezpośredni lub pośredni, w szczególności podmioty zależne w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów, nie prowadzą łącznie więcej niż 1% aptek na terenie województwa
- w okresie trzech lat przed złożeniem wniosku nie cofnięto mu zezwolenia na prowadzenie apteki lub hurtowni farmaceutycznej,
- nie wykonuje zawodu lekarza lub lekarza dentysty - w przypadku gdy występującym o zezwolenie na prowadzenie apteki jest osoba fizyczna.
Po formalnym sprawdzeniu wniosku i braku uwag, wniosek jest rozpatrywany. Jeśli decyzja będzie pozytywna, to przedsiębiorca w momencie jej odbioru musi przedłożyć potwierdzenie wniesienia opłaty na konto wskazane przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny. Opłata wynosi 1800 zł. Dopiero wydane zezwolenie na prowadzenie punktu aptecznego może stanowić podstawę formalną dla rozpoczęcia tego rodzaju działalności.
Po otrzymaniu zezwolenia punkt apteczny powinien być uruchomiony w ciągu 4 miesięcy, inaczej inspektorat może cofnąć zezwolenie.
Lokalizacja punktu aptecznego
Lokal punktu aptecznego musi znajdować się na terenie wsi, gdzie nie ma ogólnodostępnej apteki. Musi on spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, techniczne, sanitarne i higieniczne określone dla budynków użyteczności publicznej i pomieszczeń pracy.
Na podstawowym wyposażeniu punktu aptecznego muszą znaleźć się:
- stół ekspedycyjny z szafkami lub szufladami do przechowywania produktów leczniczych,
- szafy chłodnicze lub lodówki,
- lada do obsługi klientów.
Dobrym pomysłem jest otwarcie punktu aptecznego tam, gdzie w promieniu wielu kilometrów nie ma apteki.