
W Polsce nie brakuje firm kurierskich. Konkurują one o miejsce na rynku przesyłek z Pocztą Polską. Czy założenie firmy kurierskiej obsługującej dane miasto jest dobrym pomysłem?
Kim jest kurier miejski?
Obsługa wyłącznie jednego miasta lub aglomeracji, np. Trójmiasta czy GOP-u, to główny przedmiot działalności kuriera miejskiego. Prowadzi on szczególny rodzaj usług pocztowo-przewozowych, o ograniczonym zasięgu. Atutem kurierów miejskich jest natychmiastowa realizacja usług, prosty i korzystny dla klienta cennik, punktualność w dostarczaniu przesyłek i solidność wykonywania zleconych przewozów. Klientom korzystającym z usług kuriera miejskiego zależy na tym, aby mieć dostęp do kurierów, którzy w jak najkrótszym czasie dostarczą przesyłkę, listy lub dokumenty z punktu A do punktu B w jednym mieście. Kurier miejski może przemieszczać się po aglomeracji miejskiej z wykorzystaniem niewielkiego samochodu, motoru, skutera czy roweru, który pozwala na korzystanie zarówno z dróg rowerowych, jak i ulic w mieście, dlatego jest w stanie ominąć korki.
Jak założyć firmę kuriera miejskiego?
Ustawa z dnia 23 listopada 2012 r. o prawie pocztowym oraz ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku o prawie przewozowym są aktami prawnymi, które regulują zakładanie i funkcjonowanie firm kurierskich.
Według przepisów ustawy o prawie pocztowym przesyłką kurierską jest przesyłka listowa - rejestrowana lub paczka pocztowa, przyjmowana, sortowana, przemieszczana i doręczana. Kurier ponosi pełną odpowiedzialność za właściwe wykonanie usługi oraz musi uzyskać odpowiedni wpis do rejestru, aby móc prowadzić firmę kurierską.
Ustawa o prawie przewozowym nakłada na przewoźników rzeczy odpowiedzialność za ich utratę, ubytek lub uszkodzenie powstałe od przyjęcia przesyłki do przewozu, aż do jej wydania oraz za opóźnienia w przewozie przesyłki. Odpowiedzialność nie dotyczy przewoźników, jeśli uszkodzenia powstały z przyczyn leżących po stronie nabywcy lub odbiorcy, niewywołaną przyczyną przewoźnika.
Konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru operatorów pocztowych. W tym celu przedsiębiorca powinien złożyć wniosek do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, według wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 26 lipca 2013 r. Do wniosku dołączyć należy:
- oświadczenie o zgodności i kompletności danych,
- oświadczenie o spełnianiu warunków wykonywania działalności pocztowej,
- regulamin świadczenia usług pocztowych,
- cennik usług pocztowych,
- potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej (w wysokości 412 zł).
Dodatkowo kurier miejski, który w swojej działalności będzie dysponował pojazdami samochodowymi o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, zobowiązany jest do uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika.
Kolejną formalnością przy zakładaniu firmy kurierskiej jest wybór formy prawnej i sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Kurier może prowadzić każdy rodzaj działalności, z wykluczeniem spółki partnerskiej. Ma też do wyboru cztery formy opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową.
Miejsce i rodzaj świadczonych usług
Po spełnieniu wymogów formalnych, firma kurierska powinna znaleźć sobie odpowiednie, dogodne miejsce świadczenia usług. W zdecydowanej większości miast powyżej 500 tys. mieszkańców działają już kurierzy miejski, dlatego oferowanie swoich usług w takich miejscach będzie wiązać się z koniecznością podjęcia z nimi konkurencji. W mniejszych miejscowościach należy ocenić potencjalny popyt i na tej podstawie podjąć decyzję o zasięgu działania.
Kurier może świadczyć usługi przewozu rzeczy o różnych gabarytach, także dokumentów i przedmiotów wymagających określonych warunków transportu. Może dokonywać za dopłatą zakupów artykułów biurowych, a nawet spożywczych i dostarczać je klientom. Dobrym pomysłem jest zaoferowanie usług kuriera miejskiego rowerowego, który nie będzie stał w korkach. Koszty zakupu rowerów dla pracowników również będą w takim przypadku najniższe. Oprócz nich trzeba doliczyć koszty kasku i odzieży ochronnej dla rowerzystów, czy dodatkowej polisy OC.