
Segregacja śmieci jest koniecznością, jeśli każdy z nas chce się przysłużyć środowisku. Wyrzucanie wszystkich odpadów na wspólne wysypisko sprawia, że nie można ich ponownie wykorzystać, a jest to możliwe w przypadku wielu odpadków - makulatury, butelek plastikowych i szklanych itp. „Drugie życie” śmieciom dają firmy recyklingowe. Warto wiedzieć, jakie trzeba spełnić warunki, aby taką firmę otworzyć.
Czym właściwie zajmuje się firma recyklingowa?
Biznes w branży recyklingowej staje się coraz bardziej rozwijającą się dziedziną działalności. Dlatego wielu przedsiębiorców zastanawia się nad uczestniczeniem w nim. Firma recyklingowa zajmuje się odbieraniem i segregowaniem śmieci, jak i ich przeróbką. Zanim jednak zacznie funkcjonować, musi spełnić wiele formalności i uzyskać zgody i pozwolenia na taką działalność.
Wymagania formalne
Przetwarzanie odpadów to główna dziedzina działania firmy recyklingowej. Zajmowanie się nią wymaga spełnienia warunków wskazanych w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach. Firma recyklingowa wymaga uzyskania pozwoleń na:
- zbieranie odpadów,
- przetwarzanie odpadów,
- transport odpadów,
- magazynowanie odpadów,
- odzysk,
- wytwarzanie odpadów.
Firma recyklingowa podczas procesu odzysku różnych materiałów, produkuje też odpady i produkty niespełniające norm jakościowych, na co również musi mieć stosowne pozwolenie.
Prowadzenie firmy recyklingowej, która zajmuje się zbieraniem odpadów i przetwarzaniem ich, wymaga uprzedniego uzyskania zezwolenia. Wydawane jest ono w drodze decyzji, przez organ właściwy odpowiednio ze względu na miejsce zbierania lub przetwarzania odpadów. Organem tym będzie:
- marszałek województwa,
- starosta,
- regionalny dyrektor ochrony środowiska, jeśli zezwolenie dotyczy zbierania i przetwarzania odpadów na terenach zamkniętych.
Zanim zezwolenie zostanie wydane, przeprowadzana jest przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska kontrola instalacji, obiektu budowlanego lub jego części i miejsc magazynowania odpadów, w zakresie spełniania wymagań określonych w przepisach ochrony środowiska. Przeprowadzana jest też kontrola ze strony komendanta Państwowej Straży Pożarnej, w zakresie spełniania wymagań określonych w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz w zakresie zgodności z warunkami ochrony przeciwpożarowej.
Jeśli kontrole wypadają pozytywnie, niezwłocznie wojewódzki inspektorat ochrony środowiska wydaje odpowiednie postanowienie o spełnianiu wymagań.
Założenie działalności
Firma recyklingowa musi być zarejestrowana w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Należy założyć działalność, otrzymać numer NIP i REGON. We wniosku o założenie działalności należy podać:
- rodzaj odpadów, jakie będą przeznaczone do zbierania i przetwarzania,
- miejsce zbierania odpadów,
- opis metody zbierania odpadów,
- posiadane zasoby, które umożliwiają realizację przedsięwzięcia,
- opis czynności monitorowania i kontroli prowadzonej działalności.
Zakres działalności firmy recyklingowej
Przy otwieraniu firmy recyklingowej trzeba się zastanowić, jakie usługi i komu będzie ona oferować. Może obsługiwać wyłącznie klientów prywatnych, jak i firmy, czy też współpracować z gminami. Szeroka oferta pozwala zwiększać szanse na zysk dla firmy, ale wymaga też większych inwestycji przy rozpoczynaniu działalności.
Najlepiej zawiązać umowy z wieloma stałymi odbiorcami usług recyklingowych, co pozwoli zagwarantować sobie stałe źródło zarobku. Im więcej stałych klientów - indywidualnych i instytucjonalnych tym większe szanse na to, że biznes się uda. Na rynku panuje dosyć duża konkurencja, dlatego trzeba pamiętać o odpowiedniej promocji działalności oraz zwiększaniu atutów firmy. Wysokiej jakości usługi, oferowane przez specjalistów w swojej branży, w konkurencyjnej cenie oraz terminowość odbioru odpadów sprawiają, że takie przedsięwzięcie może się udać i przynieść zyski właścicielom.