W Polsce w 2016 roku w ramach uproszczonej procedury zatrudnienia obcokrajowców firmy deklarowały zatrudnienie nawet 1,3 mln osób. W 2017 roku pomoc pracowników zza granicy, przede wszystkim z Ukrainy jest jeszcze bardziej potrzebna. Czy Ukraińcy pracujący w Polsce mogą liczyć w przyszłości na polską emeryturę?
Ukraińcy nie otrzymają pełnej emerytury z polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mogą liczyć na przyznanie prawa do tego świadczenia wyłącznie za okresy odprowadzania do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne.
Dla kogo polska emerytura?
Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej wypłaca świadczenia emerytalne za okresy ubezpieczenia przebyte zgodnie z przepisami tego kraju. Wynika z tego, że polskie emerytury mogą być przyznawane obcokrajowców, w tym m.in. Ukraińcom wyłącznie za pracę w Polsce, czyli za okresy ubezpieczenia osiągnięte na terenie RP. Wypłata świadczeń z tytułu zatrudnienia i ubezpieczenia za granicą, w kraju rodzinnym, leży w gestii tamtejszej instytucji ubezpieczeniowej.
Nieprawdą są doniesienia medialne o tym, że po przepracowaniu zaledwie miesiąca w Polsce pracownicy z Ukrainy mogliby dostać polską emeryturę w wysokości 1 tys. zł.
Uprawnienia emerytalne w naszym kraju nabywa osoba za okresy ubezpieczenia osiągnięte na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czyli za okresy odprowadzania do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne. Jest to całkowicie zgodne z powszechnie obowiązującą zasadą, że każde państwo powinno wypłacać świadczenia emerytalne za okresy ubezpieczenia przebyte zgodnie z przepisami tego państwa.
Co z emeryturą obcokrajowców pracujących w Polsce?
Ukrainiec, który przez pewien czas pracował na Ukrainie, a teraz wykonuje pracę w Polsce, będzie mieć okresy ubezpieczenia osiągnięte w dwóch państwach. Ma prawo uzyskać emeryturę z każdego z tych państw, po spełnieniu warunków wymaganych do nabycia uprawnień emerytalnych, zgodnie z przepisami w Polsce i na Ukrainie.
Do obywateli Polski, jak i obcokrajowców, zgodnie z zasadą równego traktowania, mają zastosowanie dokładnie te same uregulowania, jak do wszystkich innych osób, które są uprawnione do polskich emerytur w myśl naszych przepisów wewnętrznych. Nie ma znaczenia przy tym obywatelstwo pracownika czy przyszłego emeryta.
Można zastosować przy tym zasadę podwyższania emerytury przyznanych zgodnie z postanowieniami umów międzynarodowych. Podwyższenie ma miejsce wtedy, gdy suma emerytury polskiej i świadczenia zagranicznego nie osiąga pułapu kwoty polskiej emerytury minimalnej, czyli obecnie 1 tys. zł.