
Pracownicy powiatowych urzędów pracy (PUP) dotychczas przy każdorazowej wizycie osoby bezrobotnej, chcącej się zarejestrować w urzędzie, musieli ustalać dla niej profil pomocy. Nowelizacja przepisów ma jednak zlikwidować profile pomocy dla bezrobotnych.
W związku z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ma być zniesiony obowiązek profilowania pomocy dla osób bezrobotnych we wszystkich powiatowych urzędach pracy w Polsce.
Profilowanie pomocy
Według aktualnie obowiązujących przepisów w każdym urzędzie pracy, przy rejestracji bezrobotnego, należy określić profil pomocowy. Wskazuje on formę przysługującej pomocy dla osoby pozostającej bez pracy. W celu prawidłowego ustalenia profilu pomocy urzędnik PUP gromadzi dane osobowe bezrobotnego, takie jak:
- wiek,
- płeć,
- wykształcenie,
- stopień niepełnosprawności,
- czas pozostawania bez pracy itp.
Do profilu pomocy dostosowuje się działania, jakie wobec bezrobotnego będą podejmowane przez PUP.
Nowelizacja ustawy
W związku z popartą już przez Senat nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ma być zniesiony obowiązek profilowania pomocy dla bezrobotnych. PUP nie będą musiały ustalać takich profili dla osób zgłaszających się do rejestracji, dzięki czemu będą mogły znacznie szybciej realnie pomagać osobom pozostającym bez pracy.
Bezpośrednim efektem zmian w prawie będzie najprawdopodobniej skrócenie okresu, w jakim rzeczywiście urząd zacznie pomagać osobie bezrobotnej w znalezieniu zatrudnienia. Urząd będzie też miał większe pole do manewru przy doborze dowolnej formy pomocy określonej jedynie w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Przyczyny zmian w prawie
Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy został przygotowany przez resort rodziny i pracy. Ustawa wykonuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z czerwca minionego roku. TK uznał w nim za niezgodne z ustawą zasadniczą uregulowanie prawne w rozporządzeniu zasad przypisywania przez urząd pracy profilu osobie bezrobotnej. W opinii sędziów TK kwestię tę powinna regulować ustawa.
Profilowanie pomocy dla bezrobotnych zbędne?
W okresie od marca do kwietnia 2016 roku przeprowadzono badania ankietowe wśród 327 powiatowych urzędów pracy, w którym wykazano, że profilowanie pomocy dla bezrobotnych nie umożliwia lepszego jej ukierunkowania. Wydłuża jedynie czas potrzebny do uruchomienia odpowiednich działań dla wsparcia bezrobotnego.