Podatnicy w Polsce mają obowiązek dokonywania rozliczenia podatkowego. Mogą jednak przekazać to zobowiązanie pracodawcy, składając mu druk PIT-12 w odpowiednim terminie.
Pracodawca ma obowiązek przekazania pracownikowi na początku kolejnego roku podatkowego informacji podatkowej PIT-11 za rok poprzedni. Jeśli jednak pracownik złoży do 10 stycznia na ręce pracodawcy formularz PIT-12, pracodawca nie będzie musiał wystawiać informacji podatkowej, ale będzie zobowiązany do rozliczenia pracownika z fiskusem w jego imieniu.
Rozliczenie podatkowe pracownika
Pracownik etatowy lub pracujący u danego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej uzyskuje w terminie do końca lutego danego roku podatkowego informację podatkową PIT-11, ze wskazaniem wysokości ubiegłorocznych przychodów, kosztów ich uzyskania i wpłaconych do Urzędu Skarbowego zaliczek. Na podstawie PIT-11 pracownik wypełnia własne rozliczenie podatkowe, z wykorzystaniem zeznań PIT-37 lub PIT-36, o ile osiągał w danym roku podatkowym również i inne dochody opodatkowane według skali podatkowej, bez pośrednictwa płatnika.
Rozliczenie podatkowe pracownika jest obowiązkowe, choć niekoniecznie on sam musi je wypełnić i dostarczyć do Urzędu Skarbowego. Może przekazać tę odpowiedzialność w ręce swojego pracodawcy, składając mu w terminie do 10 stycznia roku podatkowego oświadczenie na druku PIT-12.
Co powinien zrobić pracodawca po otrzymaniu druku PIT-12?
Jeśli pracownik terminowo złoży płatnikowi zeznanie PIT-12 zobowiązuje go do złożenia za podatnika deklaracji rocznej na druku PIT-40. Na złożenie tej deklaracji płatnik ma czas do końca lutego danego roku podatkowego. Przekazuje w takim przypadku dwa druki podatkowe, w jednakowym brzmieniu – jeden do Urzędu Skarbowego właściwego względem miejsca zamieszkania podatnika i drugi dla podatnika.
W takiej sytuacji pracodawca nie ma już obowiązku wystawiania pracownikowi do końca lutego informacji podatkowej PIT-11.
W PIT-12 pracownik oświadcza, że nie uzyskiwał w poprzednim roku podatkowym innych dochodów poza tymi uzyskanymi od płatnika, opodatkowanymi według skali podatkowej. Jeśli podatnik składa PIT-12 płatnikowi, jednocześnie rezygnuje z dokonywania odliczeń podatkowych, ze skorzystania z możliwości złożenia zeznania razem ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Nie może również odliczyć kwoty wolnej od podatku ani przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nie ma prawa doliczyć też kwot uprzednio odliczonych poza tymi, których dokona płatnik.