PARP z programem Wczesnego Ostrzegania przedsiębiorców Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Fundacją Firmy Rodzinne uruchomiła w Polsce pilotażowy program pod hasłem „Wczesne Ostrzeganie” przedsiębiorców przed bankructwem. Na czym on polega i kto może właściwie z niego skorzystać?bankructwem
Projekt „Early Warning”, czyli Wczesnego Ostrzegania realizowany przez PARP i Fundację Firmy Rodzinne ma na celu wczesne dostrzeżenie problemów w działalności firmy i przeciwdziałanie im, we wsparciu specjalistów i mentorów.
O programie
PARP i Fundacja Firmy Rodzinie realizuje w Polsce pilotażowy program szkoleniowo konsultacyjny „Early Warning”, czyli „Wczesne Ostrzeganie”. Ma on na celu przekazanie rodzimym przedsiębiorcom wiedzy, dotyczącej rozpoznawania zbliżających się dla firmy zagrożeń. Jednocześnie widząc oznaki kryzysu w swojej działalności gospodarczej, przedsiębiorcy będą mogli poznać za pośrednictwem PARP sprawdzone i najlepsze sposoby wychodzenia z kłopotów.
Podobny program funkcjonuje już w trzech innych europejskich państwach:
- Hiszpanii,
- Włoszech,
- Grecji.
Czego mogą oczekiwać właściciele firm?
Przedsiębiorcy uzyskają pomoc konsultantów, którzy zawczasu zdefiniują problemowe obszary i wyjaśnią, jak przeciwdziałać kryzysowi. Praca z konsultantem potrwa około 10 godzin i będzie obejmowała zdiagnozowanie zaistniałej sytuacji. Jeśli ekspert uzna, że firma wymaga podjęcia działań restrukturyzacyjnych, skieruje przedsiębiorcę do konkretnego doradcy, z listy prowadzonej przez PARP.
Jak zgłosić się do programu?
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcieliby uczestniczyć w programie „Wczesnego Ostrzegania” PARP, muszą jedynie wypełnić prosty formularz elektroniczny, podając w nim podstawowe dane teleadresowe firmy. Wskazują w nim jednego z dostępnych w projekcie konsultantów, który będzie przeprowadzał wywiad i wstępnie określi, z jakim rodzajem trudności przyszło się mierzyć firmie.
Na stronie PARP można zobaczyć i zapoznać się z sylwetkami konsultantów, co pozwoli na nawiązanie bardziej spersonalizowanego kontaktu z nimi.
Dzięki wczesnemu dostrzeżeniu symptomów trudności w działalności gospodarczej, można na nie odpowiednio zareagować i nie dopuścić do upadku przedsiębiorstwa. Konsultant wykonuje taką pracę i pokazuje potencjalnie problemowe obszary oraz proponuje konkretne, dalsze działania.
Jeśli jest to konieczne, przedsiębiorca podejmie pracę z mentorem, czyli doświadczonym przedsiębiorcą, który będzie dla niego wsparciem w przezwyciężaniu kryzysu.