Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadza zmiany w kilkunastu ustawach, w ramach tzw. trzeciej transzy deregulacji zawodów.
Zmiana ma na celu ułatwienie obywatelom dostępu do zawodów, które dotychczas wymagały zdobycia certyfikatu lub licencji. W trzeciej transzy deregulacyjnej znajduje się 101 profesji.
Załóż firmę bez nieprzyjemnych niespodzianek. Polecamy e-harmonogram »
Resort sprawiedliwości chce, między innymi, zwiększyć dostępność i ułatwić wejście do zawodów związanych z ochroną przeciwpożarową, rynkiem kapitałowym i towarowym, rzeczoznawstwem w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, tłumacza przysięgłego czy zawodów geologicznych i górniczych.
Licencja nie będzie już wymagana na wykonywanie zawodu rzecznika patentowego czy muzealnika. Dotychczas rzecznik patentowy musiał przejść pozytywnie nabór na aplikacje, a ten odbywał się raz na trzy lata. Podobnie było z zawodem maklera papierów wartościowych, gdzie przepustką do wykonywania takiej profesji był egzamin, który zdawało zaledwie 10-30% kandydatów. Obecnie egzamin nadal będzie przeprowadzany, ale będzie miał niższy stopień trudności.
Tłumaczem przysięgłym wkrótce będzie mogła zostać osoba z tytułem zawodowym licencjata lub inżyniera, która zda egzamin zawodowy. Do tej pory tłumacz musiał mieć wykształcenie wyższe magisterskie. Centrum Informacyjne Rządu informuje, że deregulacja zawodów ma prowadzić do zmniejszenia liczby profesji regulowanych w Polsce.