
Wielu przedsiębiorców w Polsce dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów - osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej, musi wykorzystywać kasy rejestrujące, nazywane powszechnie kasami fiskalnymi. Wkrótce nie będzie już trzeba ich kupować, ponieważ zastąpią je telefony komórkowe z odpowiednim oprogramowaniem.
Zamiast kasy fiskalnej do rejestrowania sprzedaży towarów i usług już wkrótce podatnicy otrzymają możliwość zastąpienia ich kasami mobilnymi, w formie oprogramowania instalowanego na telefonie lub smartfonie.
Projekt rozporządzenia MF
Kasy fiskalne bez swojej fizycznej, tradycyjnej postaci - takie założenie zawiera opublikowana treść projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Rozporządzenie to ma stworzyć ramy prawne do powstania rozwiązania, które będzie służyło polskim przedsiębiorcom do rejestracji sprzedaży za pomocą specjalnego oprogramowania - w tablecie czy telefonie. Nie będzie zatem konieczności dla podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych do kupowania osobnego urządzenia do raportowania sprzedaży online do systemu teleinformatycznego Krajowej Administracji Skarbowej.
Projekt ma na celu zmniejszenie kosztów ponoszonych przez podatników na zakup kasy i wywiązywanie się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ma to również przyczynić się do usprawnienia procesów rejestracji i kontroli sprzedaży detalicznej w czasie rzeczywistym. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.
Wymagania dla kas fiskalnych w formie oprogramowania
Dużym ułatwieniem zwłaszcza dla drobnych przedsiębiorców zobowiązanych do prowadzenia ewidencji sprzedaży towarów i usług przy pomocy kasy rejestrującej będzie udostępnienie im możliwości rejestracji na urządzeniu mobilnym wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie.
Podatnicy VAT będą mogli skorzystać z czynnych kas rejestrujących jako oprogramowania, ale zarówno urządzenie, na którym będzie ono zainstalowane, jak i samo oprogramowanie oraz sposób jego używania, będą musiały spełniać określone wymagania techniczne. Mobilne kasy w formie oprogramowania będą alternatywą dla kas tradycyjnych.
Kasy mobilne będą stosowane na smartfonach czy tabletach i trudno oczekiwać ich nieodpłatności. Nowe kasy będą posiadać, podobnie jak kasy online, funkcję przekazywania danych do systemu teleinformatycznego w czasie rzeczywistym za pomocą sieci telekomunikacyjnej. Ostatecznie właściwe oprogramowanie w formie kas fiskalnych ma być dostarczone przez firmy informatyczne, a za jego opracowanie każda zainteresowana firma będzie musiała prawdopodobnie zapłacić.