Przedsiębiorcy chcący skorzystać z leasingu muszą podjąć decyzję, czy zdecydować się na leasing operacyjny czy finansowy. Który będzie korzystniejszy dla firmy i dlaczego?
Przy zewnętrznym finansowaniu inwestycji w działalności gospodarczej można skorzystać z dwóch form leasingu – operacyjnego lub finansowego. Korzystniejszy dla przedsiębiorcy jest zwykle leasing operacyjny.
Leasing jako zewnętrzna forma finansowania inwestycji
Przymierz sie do nowego samochodu. Biznes-Firma poleca leasing Getin Bank »
Przedsiębiorcy chcący zakupić samochód dla swojej firmy, czy maszyny i urządzenia niezbędne w prowadzeniu działalności gospodarczej, a nie dysponujący własnymi środkami finansowymi, mogą poszukać zewnętrznych źródeł finansowania podobnych inwestycji. Do wyboru mają znalezienie inwestora, albo kredyt bankowy czy leasing – finansowy i operacyjny. Leasing niesie za sobą wiele korzyści dla leasingobiorcy i związany jest z mniejszymi kosztami i formalnościami, niż zwykle kredyt bankowy, dlatego też warto na poważnie zastanowić się nad możliwością skorzystania z niego.
Leasing oznacza brak konieczności zaangażowania własnych środków finansowych w inwestycję już w momencie przystępowania do jej realizacji, co jest dla wielu przedsiębiorców największą jego zaletą.
Atuty leasingu operacyjnego
Wedle powszechnie przyjętych definicji, leasing operacyjny polega na udostępnieniu przez leasingodawcę leasingobiorcy przedmiotu leasingu, za opłatą, bez przeniesienia praw własności do niego.
Taki rodzaj leasingu jest najczęściej stosowany przez przedsiębiorców z uwagi na związane z nim korzyści podatkowe.
Leasingodawca w takim przypadku ma obowiązek ujawnienia w swoich aktywach przedmiotu leasingu i dokonywania od niego odpisów amortyzacyjnych. Z kolei, przedsiębiorca korzystający z przedmiotu leasingu ma możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodów:
- opłaty wstępnej,
- rat leasingowych, zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej,
- opłat związanych z bieżącą eksploatacją leasingowanego przedmiotu
Umowa leasingu operacyjnego musi być zawarta na czas oznaczony i trwać co najmniej 40% czasu potrzebnego na amortyzację środka trwałego. Podatek VAT przy leasingu operacyjnym jest płatny przy każdej racie leasingowej.
Atuty leasingu finansowego
W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, w leasingu finansowym rzecz oddawana w użytkowanie w zamian za raty leasingowe, pomimo, że jest własnością leasingodawcy, to jednak amortyzuje ją leasingobiorca. W umowie leasingowej strony mogą ustalić zagwarantowanie przeniesienia tytułu własności do przedmiotu leasingu. Dla leasingobiorcy oznacza to możliwość zwiększenia wartości majątku, bez ponoszenia dodatkowych kosztów po zakończeniu umowy leasingowej.
W leasingu finansowym jedynie część odsetkowa raty leasingowej stanowi koszt uzyskania przychodu u korzystającego, zaś część kapitałowa obniża zysk po opodatkowaniu.
Podatek VAT w tego rodzaju leasingu płatny jest z góry za cały okres trwania umowy.
Obie formy leasingu mają swoje zalety i wady, ale porównując je względem siebie okazuje się, że leasing operacyjny najczęściej jest korzystniejszy.
- Finansowanie dłużne
- Finansowanie bezzwrotne
- Finansowanie kapitałowe
Finansowanie dłużne podlega zwrotowi w całości, czasem również z odsetkami, w określonym momencie w przyszłości.
Co do zasady wyróżnia się cztery rodzaje takiego finansowania:
- kredyty i pożyczki
- emisja obligacji i innych papierów dłużnych
- leasing
- faktoring
Zalety finansowania dłużnego:
- może zostać przeznaczone generalnie na dowolny cel (w tym również na finansowanie bieżącej działalności firmy)
- korzyści podatkowe, wynikające z możliwości traktowania odsetek jako kosztów
- brak ingerencji w udziały firmy
- uproszczone procedury uzyskania finansowania
- elastyczne formy zabezpieczenia
- łatwo i szybko dostępne
Finansowanie bezzwrotne, czyli potocznie mówiąc dotacja z funduszy unijnych, to środki udzielane bezpłatnie i bezzwrotnie na realizację określonego celu.
Zalety finansowania bezzwrotnego:
- poprawia sytuację kapitałową przedsiębiorcy
- poprawia wiarygodność kredytową przedsiębiorcy
- zwykle wymaga niskiego wkładu własnego
- pozwala na rozwój firm (nawet tych nowych)
Wsparcie kapitałowe udzielane jest firmom, których pomysł na biznes zyska uznanie zespołu inwestycyjnego funduszu kapitałowego.
Zalety finansowania kapitałowego:
- możliwość pozyskania bardzo dużych środków (dofinansowanie od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów euro)
- elastyczność i mniejsze nakłady administracyjne (inwestor udostępnia swoją infrastrukturę)
- finansowanie często ryzykownych pomysłów biznesowych
- poufność przekazywanych informacji (nie ma konieczności publikacji raportów itp.)
- wejście inwestora poprawia wizerunek firmy
- poprawia dostęp do innych form finansowania
- Dotacja z urzędu pracy
- Dotacja z funduszy UE
- Preferencyjny kredyt
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i nie dysponujesz własnymi środkami lub masz ich naprawdę niewiele, możesz postarać się o środki z Urzędu pracy. W tym celu powinieneś się udać do Powiatowego Urzędu Pracy w Twoim regionie.
Aby otrzymać dofinansowanie unijne sugerujemy kontakt z Centralnym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich lub z punktem informacyjnym w regionie, w którym biznes ma być prowadzony.
Pamiętaj, aby otrzymać dofinansowanie unijne musisz mieć wkład własny. Polecamy następujące możliwości:
Kontakt z CPIFE - poprzez witryne internetowąKontakt z regionalnym punktem informacyjnym - listaPomoc eksperta - kliknij by wysłać bezpłatne zapytanieFinansowanie dłużne będziesz musiał zwrócić w całości w formie gotówki lub przedmiot takiego finansowania nie będzie Twoją własnością (w przypadku leasingu) lub Twoje zyski uzależnione będą od wyboru firmy pośredniczącej w zawieraniu transakcji z klientami (w przypadku faktoringu), a co za tym idzie jej klientów.