
Mobbingowany pracownik ma prawo żądać od pracodawcy odszkodowania, ale tylko w ściśle określonych przypadkach. Kiedy będzie to możliwe i ile może on otrzymać?
Odszkodowanie czy zadośćuczynienie - pracownik, który uległ mobbingowi, może starać się o określone świadczenia od pracodawcy z tego tytułu. Prawo pracy wskazuje, że odszkodowanie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Czym jest mobbing?
W Kodeksie pracy w art. 943§ 2. wskazano definicję mobbingu. Oznacza on działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub jego zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej.
Takie działania powodują lub mają na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Pracownik, który uległ mobbingowi, może domagać się od pracodawcy stosownego odszkodowania, co również reguluje Kodeks pracy.
Kiedy pracownikowi należy się zadośćuczynienie lub odszkodowanie?
Ustawodawca w prawie pracy określił warunki, w jakich pracownik, który uległ mobbingowi, może żądać od pracodawcy odszkodowania. Właściwie może mieć to miejsce, jeśli pracownik wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę. Może dochodzić wówczas odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Ustalane jest ono na podstawie odrębnych przepisów. Konieczne jest przy tym złożenie przez pracownika pisemnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę z podaniem przyczyny, jaką jest mobbing.
Dodatkowo pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Nowe przepisy już wkrótce
Prezydent RP jest wnioskodawcą projektu nowelizacji przepisów dotyczących mobbingu. Powstała ona w celu przyznania prawa do odszkodowania od pracodawcy dla tych zatrudnionych, którzy doznali mobbingu, a nie tylko tym, którzy z powodu nękania przez pracodawcę rozwiązali umowę o pracę. Zdarza się, że pracownik pomimo mobbingu nie rozwiązuje umowy o pracę albo pracodawca, spodziewając się pozwu o odszkodowanie, sam wcześniej rozwiązuje umowę z mobbingowanym pracownikiem, dzięki czemu unika odpowiedzialności odszkodowawczej. Nowe przepisy zakładają, że wypłaty odszkodowania będzie mógł domagać się zatrudniony wciąż w przedsiębiorstwie pracownik, który doznał mobbingu, ale nie poniósł szkody z powodu nękania.