
Dotychczas spółki komandytowe w Polsce nie były objęte opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Zmieni się to od 1 maja 2021 roku. Do tego czasu będą z kolei obowiązywać przepisy przejściowe.
Spółki komandytowe od 1 maja 2021 roku zostaną objęte opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych, według stawki podstawowej 19 proc. lub preferencyjnej 9 proc. w przypadku nieprzekroczenia limitu przychodów spółki na poziomie 2 mln euro.
Każda spółka komandytowa objęta CIT-em
Początkowo już od 1 stycznia 2021 roku spółki komandytowe miały być objęte opodatkowaniem podatkiem CIT, ale z uwagi na pandemię koronawirusa, termin ten został przełożony o kilka miesięcy. Jednak już z dniem 1 maja 2021 roku wszystkie spółki komandytowe, bez względu na skalę prowadzonej działalności, struktury własnościowe oraz status wspólników, staną się podatnikami CIT.
Przepisy przejściowe wskazują przy tym, że wypłata zysków wygenerowanych z działalności spółek komandytowych przed 1 stycznia lub 1 maja 2021 roku, powinna być traktowana na dotychczas obowiązujących zasadach. Czyli taka wypłata nie będzie podlegała opodatkowaniu CIT i PIT.
Jak opodatkowani będą komplementariusze i komandytariusze?
Komplementariusze spółek komandytowo-akcyjnych mają prawo do odliczenia od podatku wypłaconej im dywidendy podatku CIT zapłaconego przez spółkę, choć jedynie w zakresie odpowiadającym procentowemu udziałowi w zysku komplementariusza.
Jednak trzeba podkreślić, że nowe przepisy przewidują, że wypłata zysków na rzecz komandytariusza opodatkowana będzie dwukrotnie. Wspólnicy spółek komandytowych będą zobowiązani do odprowadzenia podatku od otrzymanego ze spółki zysku. Przychody komandytariusza będą mogły być zwolnione z podatku do 50 proc. ich wysokości, nie więcej niż 60 000 zł w roku podatkowym, w jednej spółce komandytowe, o ile komandytariusz spełni łącznie warunki:
- Nie ma bezpośrednio lub pośrednio ponad 5 proc. udziałów w spółce posiadającej osobowość prawną lub spółce kapitałowej w organizacji będących komplementariuszem w tej spółce komandytowej.
- Nie jest członkiem zarządu komplementariusza spółki komandytowej ani spółki posiadającej bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5 proc. udziałów czy akcji w spółce będącej komplementariuszem w tej spółce komandytowej,
- Nie jest podmiotem powiązanym ze wspólnikiem czy z członkiem zarządu.
Jaki podatek zapłacą spółki komandytowe?
Spółka komandytowa od maja przyszłego roku będzie płaciła CIT na takich samych zasadach, jakie aktualnie obowiązują w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek komandytowo-akcyjnych i akcyjnych. Podatek będzie regulowany więc według stawki podstawowej, która wynosi 19 proc. albo według stawki preferencyjnej w wysokości 9 proc., o ile roczne przychody spółki nie przekraczają kwoty 2 mln euro.