Agencja Rozwoju Pomorza w Gdańsku informuje, że od 1 sierpnia 2017 roku rozpoczął się nabór wniosków od przedsiębiorców oraz instytucji badawczych z Pomorza, na dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych. Do podziału jest pula 120 mln zł.
Na Pomorzu realizowany jest konkurs „Ekspansja na innowacje - wsparcie dotacyjne” dla jednostek naukowych oraz przedsiębiorców, którzy mogą ubiegać się o dotacje na swoje projekty. Wnioski będą przyjmowane od 1 sierpnia do 29 września 2017 roku.
Konkurs „Ekspansja na innowacje”
W województwie pomorskim Agencja Rozwoju Pomorza (ARP) w Gdańsku ogłosiła nabór wniosków na badania i rozwój w ramach konkursu „Ekspansja na innowacje”. Beneficjenci, którymi będą firmy i instytucje badawcze, mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych oraz na tworzenie i rozwój infrastruktury związanej z dziedziną B+R. Pula środków przeznaczona na realizację konkursu wynosi ponad 120 mln zł. Jest więc o co walczyć.
Celem konkursu jest zwiększenie aktywności firm i jednostek badawczych podejmujących się realizacji badań i rozwoju w województwie pomorskim.
Typy realizowanych projektów
Wnioski o dofinansowanie z konkursu „Ekspansja na innowacje” na Pomorzu mogą dotyczyć:
- realizacji badań przemysłowych,
- realizacji prac rozwojowych,
- dokonania procesów zabezpieczenia i ochrony własności intelektualnej dla własnych rozwiązań,
- realizacji projektów badawczo-rozwojowych zmierzających do komercjalizacji wyników (realizacja we współpracy jednostek badawczych i przedsiębiorców),
- tworzenia i rozwoju infrastruktury służącej kreowaniu innowacyjnych produktów i usług.
Do konkursu zgłaszać można wyłącznie projekty dotyczące branż wybranych jako Inteligentne Specjalizacje Pomorza. Za takie zostały uznane branże:
- morska,
- logistyka,
- technologie informatyczne,
- energetyka i energooszczędność,
- medycyna.
Dla kogo dofinansowanie?
W programie pieniądze na realizację prac badawczo-rozwojowych przeznaczone są dla określonej grupy beneficjentów, do której należą instytucje badawcze, małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i duże firmy. Preferowane będą projekty realizowane w ramach partnerstwa, nawiązanego pomiędzy jednostkami naukowymi czy szkołami a izbami gospodarczymi, przedsiębiorcami lub klastrami zrzeszającymi przedsiębiorców.
W konkursie nie określono minimalnej ani maksymalnej kwoty dofinansowania. Wysokość ostatecznego wsparcia uzależniona będzie od typu projektu, wielkości podmiotu zgłaszającego się do konkursu oraz rodzaju wydatków, które muszą mieścić się w przedziale od 15 do 80 proc. kosztów kwalifikowanych.