
Wskazanie odpowiedniej stawki podatku VAT na fakturze jest kluczowe dla wywiązania się nabywcy i dostawcy towarów z płatności podatku do urzędu skarbowego. W przypadku wątpliwości w zakresie ustalania stawki VAT przedsiębiorcy mogą zwrócić się do fiskusa o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej. Od 1 lipca nie może być ona zakwestionowana.
Z dniem 1 lipca 2020 roku weszły w Polsce przepisy, które uniemożliwiają kwestionowanie przez organy kontrolne Urzędu Skarbowego zastosowanej przez podatnika stawki VAT, jaka została mu wskazana we Wiążącej Informacji Stawkowej.
Czym jest WIS?
Wiążąca Informacja Stawkowa, w skrócie WIS, w istocie jest decyzją wydawaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. WIS na wniosek podatnika powinna zostać wydana niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym rozpoczął on procedurę wnioskowania.
W informacji tej znajdują się:
- Opis towaru lub usługi, które są przedmiotem wniosku.
- Klasyfikację towaru według CN albo PKOB lub klasyfikację usługi według PKWiU 2015.
- Właściwa stawka podatku VAT.
Dzięki WIS podatnicy zyskali większą ochronę przy postępowaniach podatkowych. Kontrolerzy od 1 lipca 2020 roku nie mogą zakwestionować zastosowanej przez podatnika stawki VAT, jaka została mu wskazana w WIS.
Wnioskowanie o WIS
Jeśli podatnik chciałby uzyskać WIS od fiskusa, powinien złożyć wniosek o wydanie WIS dla właściwego zidentyfikowania stawki VAT na dany towar lub usługę. Wniosek ten może dotyczyć:
- Wydania decyzji w sprawie transakcji, których przedmiotem będą towary oraz usługi wymienione w załączniku numer 15 ustawy o VAT, objęte obligatoryjnym mechanizmem podzielonych płatności.
- Wydania decyzji w sprawie towarów, którymi obrót uniemożliwia zastosowanie zwolnienia podmiotowego, jakie wskazano w załączniku numer 12 ustawy o VAT.
Uprawnionymi do wnioskowania o WIS są podatnicy, którzy posiadają numer NIP, czyli przedsiębiorcy, ale nie tylko oni. Mogą to być i inne podmioty, które dokonują lub mają zamiar w przyszłości dokonywać dostaw towarów, importu towarów, WNT lub świadczenia usług oraz podmioty zamawiające w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych.
We wniosku o wydanie WIS wnioskodawca powinien wskazać szczegółowy opis towaru lub usługi, aby organ KIS zidentyfikował je zgodnie z CN lub PKWiU oraz wskazał klasyfikację towaru lub usługi według Nomenklatury Scalonej, Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług lub Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.
Do wniosku można dołączyć dokumenty ułatwiające identyfikację towaru lub usługi. Wnioskowanie o wydanie WIS jest płatne – 40 zł za każdy wniosek.