
Mechanizm podzielonych płatności, nazywany z języka angielskiego split payment, obowiązuje w Polsce, choć jest dobrowolny dla podatników. Może się to zmienić za sprawą decyzji derogacyjnej Komisji Europejskiej.
Zgodnie z decyzją KE, która wkrótce ma zostać wydana, w Polsce będzie wprowadzony obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności w przypadku dostawy niektórych towarów lub świadczenia niektórych usług. To czasowa sytuacja, która ma trwać od 1 marca 2019 roku do 28 lutego 2022 roku.
Projektowana decyzja
Komisja Europejska przygotowała i opublikowała projekt decyzji derogacyjnej w sprawie wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu split payment w Polsce. Zasadniczo jest on zgodny z wnioskiem, jaki wystosowała do KE strona Polska 15 maja 2018 roku. Wnioskowano wówczas o wydanie odgórnego upoważnienia do stosowania odstępstwa od art. 226 dyrektywy VAT w odniesieniu do wymogów związanych z wystawianiem faktur VAT oraz wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności dla niektórych towarów i świadczenia usług. Polska chciała objąć obowiązkowym split payment towary i usługi szczególnie podatne na oszustwa, które w Polsce objęte są mechanizmem odwrotnego obciążenia podatkowego oraz odpowiedzialnością solidarną.
W odpowiedzi na ten wniosek 23 stycznia 2019 roku KE opublikowała projekt decyzji derogacyjnej. Zezwala ona na czasowe stosowanie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT w okresie od 1 marca 2019 roku do 28 lutego 2022 roku. Można spodziewać się, że i sama odpowiedź na wniosek Polski do KE zostanie rozpatrzona pozytywnie.
Kiedy ma być stosowany obowiązkowy split payment?
KE zaznaczyła w projekcie decyzji derogacyjnej, że obowiązkowy split payment ma być stosowany do niektórych grup towarów i usług. Polska chciałaby, aby dotyczyło to takich sektorów gospodarki jak:
- stal,
- złom,
- sprzęt elektroniczny,
- złoto,
- metale nieżelazne,
- paliwa,
- tworzywa sztuczne.
Wprowadzenie obowiązku stosowania mechanizmu podzielonych płatności w tych sektorach ma prowadzić do skutecznego zwalczania oszustw w VAT, z jakimi strona polska od lat ma do czynienia.
Zasady obowiązkowego split payment
KE opisuje, że model obowiązkowego split payment ma mieć zastosowanie wyłącznie w przypadku dostaw i świadczenia usług między podatnikami, tj. przedsiębiorcami. Będzie on dotyczył tylko elektronicznych przelewów bankowych, z wyłączeniem innych form płatności. Korzystać będą musiały z niego wszystkie firmy, będące podatnikami VAT, niezależnie od tego, czy mają lub nie mają siedziby w Polsce.