
Termin wprowadzenia obowiązkowego split payment, czyli mechanizmu podzielonych płatności w Polsce był już przesuwany. Obecnie rząd chce go wprowadzić od 1 września 2019 roku. Przygotowano ustawę, która ma to zapewnić. Co się zmieni w praktyce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce?
Rada Ministrów wprowadzi od 1 września 2019 roku obowiązkowy split payment dla niektórych branż, m.in. dla transakcji, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych, czy węgiel i produkty węglowe.
Założenia ustawowe
Z dniem 2 lipca bieżącego roku rząd Prawa i Sprawiedliwości przegłosował przyjęcie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on wprowadzenie obowiązkowego split payment już po tegorocznych wakacjach, od 1 września 2019 roku.
Nie wszyscy przedsiębiorcy będą musieli stosować podzielone płatności w swojej działalności - jedynie ci, którzy działają w branżach wymienionych w ustawie. Split payment ma być stosowany w przypadku dostaw towarów i usług, które zasadniczo obejmuje mechanizm odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialności podatkowej. W ustawie zaproponowano, aby split payment dotyczył też transakcji, gdzie przedmiotem są:
- części i akcesoria do pojazdów silnikowych,
- węgiel i produkty węglowe,
- maszyny i elektryczne i ich części oraz akcesoria,
- urządzenia elektryczne i ich części oraz akcesoria.
Po co nam split payment?
Rada Ministrów argumentuje potrzebę wprowadzenia mechanizmu podzielonych płatności tym, że pozwoli on na stopniowe eliminowanie i ograniczanie oszustw w zakresie podatku VAT. Dotychczas stosowano mechanizm odwróconego obciążenia podatkowego, ale okazuje się on niewystarczający w walce o zabezpieczenie i zwiększanie wpływów z VAT do budżetu państwa.
W mechanizmie podzielonej płatności nie ma ryzyka, że przedsiębiorca po zapłaceniu przez kontrahenta płatności wraz z podatkiem, zniknie i nie odprowadzi VAT-u do budżetu państwa. Takich nadużyć nie będzie na etapie samej transakcji. Split payment ma zapewnić lepszą transparentność rozliczeń podatku VAT.
Jak w praktyce przedsiębiorcy będą stosować split payment?
Ci wszyscy podatnicy, którzy od 1 września bieżącego roku zostaną objęci mechanizmem podzielonych płatności przy transakcjach, będą stosować go w relacjach B2B, wyłącznie w zakresie faktur, w których wartość brutto wynosi więcej niż 15 tys. zł. Na fakturze powinna znaleźć się ponadto stosowna informacja na ten temat.
Dostawca towarów i wykonawca usługi otrzyma od kontrahenta płatność podzieloną - część odpowiadająca kwocie netto trafi na jego konto zwykłe, a część odpowiadająca kwocie podatku VAT - na specjalny rachunek VAT. Z konta VAT przedsiębiorca będzie mógł opłacić podatek VAT należny fiskusowi, jak i podatek dochodowy, akcyzę, cła oraz składki na ZUS.