
Przy zakładaniu działalności gospodarczej dotychczas nie było obowiązku posiadania rachunku bankowego dla firmy. Od 1 listopada 2019 roku taki obowiązek pojawi się dla niektórych podatników podatku VAT.
Przy zakładaniu działalności gospodarczej dotychczas nie było obowiązku posiadania rachunku bankowego dla firmy. Od 1 listopada 2019 roku taki obowiązek pojawi się dla niektórych podatników podatku VAT.
Rachunek rozliczeniowy dla firmy niezbędny
W związku z wdrożeniem w Polsce nowych przepisów ustawy o VAT od 1 listopada 2019 roku pojawi się dla niektórych podatników obowiązek posiadania rachunków rozliczeniowych w rozumieniu Prawa bankowego lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do takich rachunków zostaną automatycznie otwarte przez banki rachunki VAT, w związku z art. 108e ustawy o VAT.
Obowiązek ten obejmuje podatników dokonujących transakcji w zakresie towarów i usług wymienionych w załączniku numer 15 do ustawy o VAT. Tacy podatnicy nie będą już mogli posługiwać się przy rozliczaniu z kontrahentami rachunkami prywatnymi, nawet w przypadku, gdy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.
Jednocześnie ten sam obowiązek posługiwania się w toku prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu polskiego Prawa bankowego będzie dotyczył podmiotów zagranicznych, o ile na terytorium Polski będą sprzedawać towary lub świadczyć usługi wymienione w załączniku numer 15 do ustawy o VAT. Rachunek w walucie polskiej jest konieczny dla nich z uwagi na dokonywanie rozliczeń z zastosowaniem mechanizmu MPP.
Co zawiera załącznik 15 do ustawy o VAT?
Wśród produktów i usług obligujących podatnika do otwarcia osobnego rachunku rozliczeniowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, znajdują się:
- węgiel brunatny,
- oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne - z wyłączeniem oleju z rzepaku,
- koks i półkoks z węgla kamiennego i brunatnego lub torfu,
- brykiety,
- emulsje do uczulania powierzchni do stosowania w fotografii i podobne,
- atrament do pisania, tusz kreślarski i pozostałe atramenty oraz tusze,
- płyty, arkusze, folie, taśmy, pasty z tworzyw sztucznych,
- żelazostopy,
- granulki i proszek z surówki, surówki zwierciadlistej lub stali,
- wyroby płaskie walcowane na gorąco,
- telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych,
- odbiorniki telewizyjne,
- konsole do gier wideo,
- aparaty fotograficzne cyfrowe i kamery cyfrowe,
- akumulatory elektryczne i ich części,
- części i akcesoria do fotokopiarek.
To tylko jedne z licznych produktów i usług, które znalazły się we wspomnianym załączniku numer 15 do ustawy o VAT.
Co powinien zrobić podatnik?
Jeśli przedsiębiorca będący podatnikiem VAT zostanie objęty od 1 listopada 2019 roku obowiązkiem otwarcia rachunku dla swojej firmy, powinien też zawiadomić o tym fakcie urząd skarbowy. Wynika to z art. 5 i art. 9 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Nie musi przy tym zgłaszać do urzędu skarbowego numerów rachunków VAT, utworzonych na jego rzecz przez bank lub SKOK. Rachunek ten ma charakter techniczny. Jest on niezbędny do stosowania w ustawowo określonych przypadkach mechanizmu podzielonej płatności. Bank na podstawie komunikatu przelewu dokonuje odpowiedniego przeksięgowania wskazanej w komunikacie kwoty VAT na rachunek VAT otwarty dla podatnika.