Płatności kartą stały się powszechne w Polsce. W ciągu ostatnich kilku lat zdecydowanie zyskały one przychylność szerokiej grupy konsumentów. Wkrótce mają one być usankcjonowane prawnie, co oznacza, że klienci zyskają możliwość płacenia kartą przy wielu okazjach i w wielu punktach handlowych i usługowych.
Płatności kartą są dla płacących wygodnym sposobem na wywiązanie się z obowiązku opłacenia rachunku za zakupione produkty lub usługi. Od lipca 2018 roku takie płatności mają być powszechnie akceptowalne, na mocy zmian w ustawie o usługach płatniczych.
Projekt ustawy
Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji widnieje projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Jego integralnym elementem jest nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, która pozwoliłaby na wprowadzeniu w życie w Polsce obowiązku przyjmowania przez sprzedających i usługodawców płatności kartą.
Do ustawy o usługach płatniczych ma być wprowadzony nowy artykuł, zgodnie z którym przedsiębiorca przyjmujący zapłatę od klienta w lokalu przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, prowadzący działalność gospodarczą zawartą w wydanym na podstawie przedmiotowego przepisu rozporządzeniu, będzie miał obowiązek zapewnienia możliwości płacenia przez klienta w tym lokalu lub pojeździe przy użyciu m.in. karty. Płacący będzie mógł właściwie posłużyć się jednym z powszechnie akceptowalnych instrumentów płatniczych w formie elektronicznej.
Zwolnienie z obowiązku przyjmowania płatności kartą
Jednocześnie przytoczona nowelizacja ustawy o usługach płatniczych zakłada zwolnienie z obowiązku przyjmowania płatności kartą, zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Kiedy będą obowiązywać nowe przepisy?
Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rozwoju, powszechny obowiązek przyjmowania płatności kartą za zakupy produktów i usług ma wejść w życie dopiero w połowie 2018 roku. Spowoduje to, jak można przypuszczać, zobowiązanie szerokiego katalogu przedsiębiorców do zmiany polityki przyjmowania wpłat. Będą musieli oni akceptować płatności przy pomocy instrumentów elektronicznych.