Na początku października bieżącego roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała między innymi o obniżeniu stopy lombardowej, o 100 punktów bazowych - z 4 do 3 procent.
Do tej pory odsetki maksymalne wynosiły 16 %. Od 09 pażdziernika tego roku oprocentowanie wynosi 12 %.
Jaka korzyść dla zadłużonego?
Osoby, które posiadają zadłużenie wobec banku czy fiskusa mogą poczuć ulgę, gdyż zapłacą znacznie niższe odsetki swoim wierzycielom. Biorąc pod uwagę powyższe, należy przypomnieć, iż w świetle przepisów istnieje ograniczenie w ustalaniu umownych odsetek od sumy pieniężnej. Odnosi się to zarówno do odsetek związanych z zaciągniętym zobowiązaniem, jak i odsetek za zwłokę. W sytuacji, gdy wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne, które obecnie wynoszą tylko 12 %.
Zmniejszenie stóp procentowych jest również dobrą informacją dla kredytobiorców, ponieważ przekłada się na obniżenie raty kredytu.
W większości przypadków banki udzielając kredytów ustalają oprocentowanie na maksymalnym poziomie, w świetle obniżenia oprocentowania stracą na tym aż 4% z tych odsetek. Istnieje obawa, że bank chcąc odzyskać pieniądze może postawić na wyższe prowizje udzielenia kredytu czy też droższe ubezpieczenie. Osobom zainteresowanym zaciągnięciem zobowiązania poleca się w związku z tym dokładną analizę umowy.
Dla potencjalnego kredytobiorcy opłacalnym rozwiązaniem może być karta kredytowa lub debet.
Przy niskich stopach procentowych i w nawiązaniu do ustawy antylichwiarskiej może okazać się ona najtańszym produktem - w tym wypadku nie ma możliwości obarczenia kredytobiorcy ubezpieczeniem lub prowizją, a oprocentowanie maksymalne może wynosić do 12%.
Dofinansowanie do działalności gospodarczych! Sprawdź »
Jak wiadomo, każde zmiany mogą też pociągać za sobą negatywne skutki. Jednym z nich może być to, że w najbliższym czasie spadnie wysokość oprocentowania lokat. Z pewnością duża część banków przygotowała się na te okoliczność wcześniej, aczkolwiek należy liczyć się z tym, iż nie uzyskamy takich zysków, jakie pierwotnie zakładaliśmy. W tym wypadku zainteresowanie klientów może skierować się w stronę bezpieczniejszych produktów, takich jak fundusze czy też obligacje skarbowe.