Instrumentami inwestycyjnymi o niskim lub zerowym stopniu ryzyka są obligacje i lokaty. W co zainwestować swoje pieniądze, aby mieć pewność zwrotu kapitału oraz wypracowania przyzwoitych odsetek?
Obligacje korporacyjne wiążą się z ryzykiem inwestycyjnym, ale przyniosą wielokrotnie wyższy zysk niż tradycyjne lokaty bankowe. W przypadku lokat, kapitał inwestora jest gwarantowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Lokaty najbardziej bezpieczne
Powierzając swój kapitał inwestycyjny bankowi na lokatę terminową możemy mieć pewność jego zwrotu po upływie okresu wskazanego w umowie lokacyjnej. Gwarantuje to Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nawet jeśli bank miałby kłopoty finansowe lub ogłosił niewypłacalność, depozyty klientów zostaną im zwrócone w całości przez BFG. Co prawda, nie uzyskają oni założonych odsetek od lokaty, ale kapitał wróci na ich konto.
Problemem w przypadku terminowych lokat bankowych jest ich niewielkie oprocentowanie, wynikając z rekordowo niskich w Polsce głównych stóp procentowych, ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej. Obecnie średnio na lokacie można uzyskać oprocentowanie rzędu 3 proc. w skali roku. Przy deflacji, jaka panuje w naszym kraju, nawet takie zyski z lokaty pozwalają na ochronę kapitału przed utratą wartości w czasie. Niemniej, z tytułu inwestycji w obligacje korporacyjne można osiągnąć znacznie wyższe stopy zwrotu.
Jak inwestować w obligacje korporacyjne?
Obligacje korporacyjne to dłużne papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorców. Zapewniać mogą one nawet do 10 proc. odsetek w skali roku, ale wiążą się z pewnym poziomem ryzyka. Kapitał zainwestowany w obligacje korporacyjne nie jest gwarantowany, jak w przypadku lokat. Jeśli emitent utraci płynność finansową i zbankrutuje, inwestor będący posiadaczem jego obligacji korporacyjnych nie odzyska swoich pieniędzy. Wadą obligacji jest również ich mała płynność. Dowiedz się więcej o obligacjach korporacyjnych »
Zaletą obligacji korporacyjnych jest bez wątpienia wysoki zysk, znacznie wyższy niż na lokatach terminowych, który można osiągnąć w krótszym okresie czasu. Ryzyko wynikające z tego typu inwestycji można skutecznie ograniczać dywersyfikując swój portfel. Jeśli nasza inwestycja opiera się na obligacjach korporacyjnych tylko jednej spółki, ryzyko straty rośnie. Niemniej, jeśli w portfelu posiadamy papiery wartościowe dłużne kilkunastu spółek, upadek jednej nie spowoduje wysokich strat po stronie inwestora. Rozdrobniony portfel inwestycyjny niesie za sobą jeszcze jedną wadę dla inwestora, mianowicie musi on ponosić wyższe koszty transakcyjne.
W obligacje korporacyjne powinni inwestować ci, którzy posiadają bogate doświadczenie w tym temacie, a także są w stanie śledzić sytuację finansową i raporty spółek, w które inwestują swoje pieniądze, na bieżąco.