
Koniec stosunku pracy rodzi po stronie pracodawcy wiele zobowiązań wobec pracownika. Między innymi dotyczą one stworzenia świadectwa pracy dla podwładnego. Wkrótce zaczną obowiązywać inne zasady wystawiania takich dokumentów. Jakie?
Pracownik będzie miał dwa tygodnie na wnioskowanie o sprostowanie świadectwa pracy, a w szczególnych przypadkach będzie mógł wystąpić do sądu pracy o wydanie orzeczenia o świadectwie pracy.
Prezydencka nowelizacja Kodeksu Pracy
W związku z zaproponowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę nowelizacją Kodeksu pracy pojawią się w nim zmodyfikowane przepisy, które dotyczą między innymi świadectw pracy. Największą zmianą z tym związaną, jaka zacznie obowiązywać już z dniem 7 września 2019 roku, będzie wydłużenie z 7 do 14 dni terminu, w jakim pracownik będzie mógł wnioskować do pracodawcy o sprostowanie wydanego świadectwa pracy.
Jeśli pomimo takiego obowiązku pracodawca nie wyda pracownikowi świadectwa pracy, ten będzie mógł wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o wydanie orzeczenia zastępującego świadectwo pracy.
Termin na wydanie i wysłanie świadectwa pracy oraz kara dla pracodawcy
Przepisy mają zostać przeniesione z rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy bezpośrednio do Kodeksu pracy - od września tego roku. W związku z tym art. 97 § 1 Kodeksu pracy zostanie uzupełniony o regulację związaną z brakiem wydania świadectwa pracy. Jeśli z przyczyn obiektywnych zdarzy się, że nie będzie możliwe wydanie świadectwa pracy pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej w dniu ustania stosunku pracy, to pracodawca będzie mógł w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu wysłać przez operatora pocztowego świadectwo pracy na wskazany adres.
Dodatkowo art. 282 pkt 3 Kodeksu pracy zostanie doprecyzowany w kwestii kary grzywny, jaka będzie nakładana za niewydanie pracownikowi w terminie świadectwa. To kara rzędu od 1000 do 30 000 zł. Obecnie taka grzywna nakładana jest po prostu za niewydanie pracownikowi świadectwa pracy.
Orzeczenie zamiast świadectwa pracy
Jeśli z różnych przyczyn zdarzy się, że pracodawca nie wyda świadectwa pracy pracownikowi, to ten będzie miał prawo wystąpić do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania dokumentu. Gdyby wytyczenie przeciwko pracodawcy powództwa nie było możliwe lub pracodawca nie istnieje, pracownikowi będzie przysługiwało uprawnienie do wystąpienia do sądu pracy z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy w postaci stosownego orzeczenia.
Wydłużenie terminu na sprostowanie świadectwa pracy
Do 14 dni z obecnie obowiązujących 7 dni zostanie wydłużony termin na wystąpienie przez pracownika z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. Termin ten będzie liczony od chwili wydania świadectwa. W razie, gdyby pracodawca wniosku nie uwzględnił, pracownik w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy zyska prawo do wystąpienia z żądaniem o sprostowanie do sądu pracy. Będzie to możliwe także wówczas, gdy pracodawca nie zawiadomi o odmowie sprostowania świadectwa pracy.