
Przedsiębiorca ma prawo do kontrolowania pracy swoich pracowników. Jednak w dzisiejszych warunkach prawnych związanych z wprowadzeniem Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) nie może swobodnie prowadzić monitoringu pracowników w miejscu pracy. Na jakich zasadach jest to możliwe?
Monitoring w miejscu pracy - zarówno kamery jak i monitoring poczty elektronicznej pracownika, mogą być stosowane w zakładach pracy, ale tylko w granicach ustalonych przez Kodeks pracy i RODO.
Ramy prawne monitoringu
Kodeks pracy reguluje wszelkie kwestie na temat wzajemnych stosunków pracodawców i pracowników. Dotyczy to również zasad prowadzenia monitoringu pracowników. W art. 222 i 223 znajdziemy szczegółowe wytyczne w tym zakresie.
Zasady te obowiązują od niedawna, bo od 25 maja 2018 roku. Kodeks dopuszcza (art. 222 par. 1), że jeśli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia bądź kontroli produkcji czy zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, może być prowadzony przez niego monitoring. Rozumiany jest on jako szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu. Art. 223 dopuszcza możliwość monitoringu poczty elektronicznej.
Kiedy można stosować w miejscu pracy kamery?
Pracodawca ma prawo zamontować w zakładzie pracy kamery i prowadzić monitoring wizyjny, ale tylko w przypadku, gdy jest to niezbędne do:
- zapewnienia bezpieczeństwa pracowników,
- należytej ochrony mienia,
- kontroli produkcji,
- zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.
Powinno się wykazać niezbędność stosowania monitoringu dla co najmniej jednego z wyżej wymienionych celów, aby uznać go za legalny.
Gdzie kamery nie mogą się znaleźć?
O ile jako tako monitoring w pracy może być prowadzony, pracodawca nie może umieszczać kamer wszędzie. Wolne od nadzoru pracodawcy powinny pozostać:
- pomieszczenia sanitarne,
- stołówki,
- szatnie,
- palarnie,
- pomieszczenia udostępniane zakładowej organizacji związkowej.
Wyjątkiem są sytuacje, gdy monitoring takich pomieszczeń jest niezbędny z uwagi na cel, w jakim pracodawca stosuje monitoring. Nie może to naruszać jedynie godności i dóbr osobistych pracowników oraz nie może zagrażać wolności i niezależności związków zawodowych.
Monitoring poczty elektronicznej
Firmowa poczta elektroniczna może być monitorowana, ale konieczne jest poszanowanie tajemnicy korespondencji oraz innych dóbr osobistych pracowników. Ważne, aby monitoring odbywał się wyłącznie w celach wprost wskazanych przez ustawodawcę. Powinien on więc umożliwiać pełne wykorzystanie czasu pracy lub właściwe użytkowanie udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy.