Młodym, przedsiębiorczym ludziom w Polsce łatwiej będzie zakładać działalność gospodarczą i prowadzić ją przez pierwszy okres, dzięki wprowadzanym w życie nowym ulgom. Polegają one na zwolnieniu z opłacania ZUS oraz udostępnieniu niższych składek na ubezpieczenia społeczne.
Półroczny okres bez składek ZUS oraz utrzymanie preferencyjnych składek dla młodych przedsiębiorców na ubezpieczenia społeczne to ulgi, które pozwolą zwiększyć dostępność biznesu dla początkujących przedsiębiorców.
Początek działalności bez ZUS
Pierwszych kilka miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej staje się sporym obciążeniem finansowym dla każdego biznesmena. Trzeba podołać nie tylko konkurencji rynkowej i przyciągnąć do siebie klientów, ale również zmagać się z wieloma różnymi formalnościami i koniecznością opłacania wysokich kosztów podatków i składek na ZUS.
Chcąc ułatwić przedsiębiorcom start w danej branży działalności gospodarczej, polski rząd zdecydował się na wprowadzenie nowej ulgi dla młodych właścicieli firm. Osoby zakładające firmę będą mogły przez pół roku nie płacić w ogóle składek na ZUS.
Brak składek ZUS będzie szedł w parze z brakiem konieczności rejestrowania swojej działalności. Jednak takie udogodnienia będą właściwe wyłącznie dla tych przedsiębiorców, którzy będą miesięcznie zarabiać nie więcej niż kwota stanowiąca połowę wynagrodzenia minimalnego. Płaca minimalna w Polsce w 2018 roku ma wynosić 2100 zł brutto, dlatego ZUS-u nie zapłacą właściciele firm, którzy będą zarabiać do 1050 zł miesięcznie.
Mały ZUS nadal obowiązuje
Po zakończeniu ochronnego, półrocznego okresu prowadzenia działalności gospodarczej bez składek ZUS, przedsiębiorca będzie musiał zacząć je płacić, jeśli zechce kontynuować swoją aktywność na rynku. Od tego czasu będzie jednak uiszczać preferencyjne, niskie składki na ubezpieczenia społeczne, w ramach tzw. „małego ZUS”. Niższe składki na ubezpieczenia społeczne będą dla przedsiębiorcy właściwe w okresie dwóch kolejnych lat.
Z „małego ZUS” skorzystają osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, o ile w okresie ostatnich 60 miesięcy nie prowadzili innej działalności. Jednocześnie właściciel firmy nie może wykonywać takiej działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy tożsame czynności wchodzące w zakres prowadzonej działalności.
Po okresie ulgowym, trwającym łącznie 30 miesięcy, czyli 2,5 roku, przedsiębiorca musi płacić już pełne składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS.