Jeszcze w 2018 roku powinniśmy spodziewać się wprowadzenia w życie przepisów dotyczących zatrudniania pracowników niepełnosprawnych, w związku ze zmianą ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Już wkrótce wprowadzone zostaną w Polsce nowe przepisy dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych, jak i wykonywania pracy przez osoby opiekujące się osobami z niepełnosprawnością.
Ustawa już podpisana
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 10 maja 2018 roku o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i niektórych innych ustaw. Jej celem jest realizacja działań, które zostały wskazane w programie przygotowanym przez Radę Ministrów już w 20 grudnia 2016 roku w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.
Ustawa wprowadza zmiany w innych aktach prawnych, takich jak:
- ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
- Kodeks pracy,
- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych,
- ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
- ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
- ustawa o rencie socjalnej,
- ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci,
- ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Co się zmieni?
W wyniku wprowadzenia w życie jeszcze w tym roku przepisów zmienionej ustawy o osobach niepełnosprawnych, rodzice takich osób będą mogli złożyć wniosek o wykonywanie przez nich pracy w formie telepracy lub w elastycznych formach zatrudnienia. Wniosek będzie wiążący dla pracodawcy, który będzie mógł odmówić jego uwzględnienia wyłącznie, gdy jego przyjęcie byłoby niemożliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
Planowane jest realizowanie usług wspierających i rehabilitacyjnych, w formie zajęć klubowych na warsztatach terapii zajęciowej, jako zorganizowaną rehabilitację, w celu wspierania osób niepełnosprawnych w utrzymaniu lub uzyskaniu samodzielności i niezależności tak w życiu społecznym, jak i życiu zawodowym.
Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ale nie wszystkie przepisy zaczęły już obowiązywać. Niektóre staną się aktualne dopiero od 1 października 2018 roku.