Kredyt konsumencki jest kredytem gotówkowym udzielanym na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim, nie zaś przepisów ustawy Prawo bankowe. Takich kredytów udzielają nie tylko banki, ale również i przedsiębiorcy. W ostatnim czasie zmieniły się zasady udzielania takich kredytów.
Nowe przepisy ustawy o kredycie konsumenckim powodują ograniczenie limitu pozaodsetkowych kosztów związanych z takim zobowiązaniem.
Umowa kredytu konsumenckiego
Zgodnie z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim, za taki kredyt uznaje się umowę o kredyt lub pożyczkę w wysokości nie większej niż 255 550 zł albo równowartości tej kwoty w walucie innej niż polska, który udzielany jest przez kredytodawcę w zakresie jego działalności lub kredytodawca daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu. Ustawa o kredycie konsumenckim odnosi się do banków, SKOK-ów i do firm pożyczkowych.
Za kredyt konsumencki można uznać umowy:
- pożyczki,
- kredytu w rozumieniu prawa bankowego,
- kredytu odnawialnego,
- kredytu kupieckiego, polegającego na odroczeniu konsumentowi terminu płatności przez przedsiębiorcę.
Ponadto konsument musi być zobowiązany do poniesienia na podstawie umowy kredytu konsumenckiego pewnych kosztów, m.in. oprocentowania. Umowa o kredyt konsumencki musi być zawarta zgodnie z ustawą. Konsument ma prawo do odstąpienia od niej w terminie 14 dni od jej zawarcia, bez konieczności podawania przyczyny.
Zmiany w przepisach
11 marca 2016 roku w Polsce weszła w życie nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim, której zadaniem było uporządkowanie rynku pożyczek pozabankowych. Najważniejszą zmianą, jaka została wówczas wprowadzona było ustalenie limitów pozaodsetkowych kosztów kredytu, do których zalicza się wszystkie związane z umową o kredyt konsumencki, z wyłączeniem odsetek. Pozaodsetkowe koszty kredytu w całym okresie kredytowania nie mogą być wyższe od całkowitej kwoty udzielonego zobowiązania.
Dodatkowo, jeśli konsument nie spłacił jednego kredytu, udzielenie mu przez kredytodawcę kolejnych zobowiązań w okresie 120 dni od wypłaty pierwszego, nie będzie sposobem na obejście przepisów o limicie pozaodsetkowych kosztów kredytu. Będą one liczone łącznie dla wszystkich udzielonych w ten sposób pożyczek.
Uwaga!
Przepisy te nie będą znajdowały zastosowania w przypadku kredytu w ramach rachunku ROR konsumenta prowadzonego przez kredytodawcę oraz umów o kartę kredytową, jeśli kredytodawca wydał taką kartę.