Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim - L4 musi liczyć się z możliwością skontrolowania przez pracodawcę, ZUS, a nawet prywatną firmę. Nowa usługa pozwalająca pracodawcom na zlecenie zewnętrznej kontroli L4, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Pracodawca może upoważnić zewnętrzną firmę lub inny podmiot do dokonania kontroli poprawności wykorzystania zwolnienia chorobowego, tzw. L4, na którym przebywa pracownik.
Podstawa formalna kontroli zwolnień lekarskich
Wszelkie wytyczne dotyczące kontrolowania poprawności wykorzystania i zasadności wystawienia zwolnień lekarskich z uwagi na czasową niezdolność do pracy pracownika, zawiera Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 roku. To rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.
Kontrole przeprowadzają płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne, czyli pracodawcy, jak i sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niewykluczone jest zlecenie wykonania kontroli prywatnej firmie.
Nowa usługa
Kontrola zwolnień L4 pracowników przez firmę zewnętrzną to usługa coraz chętniej wybierana przez pracodawców. Obejmuje ona przeprowadzenie wizyty w miejscu zamieszkania pracownika w trakcie choroby poświadczonej zwolnieniem lekarskim L4. Firmy podejmują także monitoring aktywności danej osoby w mediach społecznościowych, aby sprawdzić, czy rzeczywiście choruje i czy prawidłowo korzysta ze swojego zwolnienia.
Zewnętrzna kontrola L4 jest wykonywana na podstawie pisemnego upoważnienia pracodawcy wystawionego dla konkretnej firmy.
Związki zawodowe protestują przeciwko upoważnianiu zewnętrznych firm do kontroli zwolnień lekarskich pracowników. Podkreślają, że narusza to konstytucyjną zasadę wolności obywatelskich, ochronę prywatności oraz ładu i spokoju domowego.
Nieprawidłowe wykorzystanie L4
Jeśli podczas kontroli pracodawcy, ZUS lub zewnętrznej firmy, wykryte zostaną nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnień chorobowych, pracownik musi liczyć się z obniżeniem i cofnięciem przez ZUS świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.