Projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki zakłada wprowadzenie nowej ulgi dla firm wykonujących prace na rzecz obronności. Na czym ma ona polegać?
Ulga podatkowa w wysokości ryczałtowej 2 proc. od naliczonego podatku dochodowego od osób prawnych będzie przysługiwała firmom realizującym zadania na rzecz obronności państwa i bezpośredniego zewnętrznego zagrożenia kraju.
Podstawy nowej ulgi
Dnia 15 marca 2017 roku przedstawiono projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa, realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki, w którym ujęto nową ulgę podatkową dla przedsiębiorców. Ma ona polegać na uzyskaniu prawa do podliczenia ulgi od naliczonego podatku dochodowego od osób prawnych w zryczałtowanej wysokości 2 proc.
Będzie przysługiwać wyłącznie tym firmom, które wykonywały zadania na rzecz obronności i bezpośredniego zewnętrznego zagrożenia państwa. Zadania tego rodzaju mają być nakładane na poszczególnych przedsiębiorców drogą decyzji administracyjnej.
Taką decyzję mają wydawać:
- ministrowie, którzy wykonują prawo z tytułu posiadania akcji lub udziałów należących do Skarbu Państwa wobec spółek handlowych, w których Skarb Państwa posiada przynajmniej 50 proc. akcji lub udziałów,
- właściwy terytorialnie wojewoda wobec wszystkich pozostałych spółek,
- organy wskazane w mającym powstać rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym wobec przedsiębiorców, m.in. firm z branży opieki zdrowotnej, farmaceutycznej, wydobywania kopalin, przemysłu stoczniowego czy chemicznego.
Przedsiębiorca, któremu przysługuje ulga z tytułu obronności, będzie musiał także zawrzeć porozumienie wykonawcze z organem decyzyjnym, gdzie określone będą wykonywane zadania.
Cel wprowadzenia ulgi
Obowiązek realizacji zadań na rzecz obronności państwa przez określone podmioty istnieje w Polsce od ponad 50 lat, a jednak w przepisach nie ma żadnych zachęt i sankcji dotyczących jego stosowania w praktyce. Ulga wprowadzana w zakresie podatku CIT, ma stać się argumentem przemawiającym „za” dopełnianiem obowiązków wobec kraju. Państwo dotychczas nie wspierało i nie motywowało przedsiębiorców do zadań, które zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony RP, zobowiązani są wykonywać.
Politycy chcą, aby przedsiębiorcy sami chcieli realizować zadania z zakresu obronności kraju. Ma do tego doprowadzić nowa ustawa, a firmy otrzymają możliwość ubiegania się o ulgę, która ma być wystarczającym dla nich ekwiwalentem z tytułu poniesionych kosztów.