
Utrata płynności finansowej przez przedsiębiorstwo odbiera mu możliwość kontynuowania działalności gospodarczej. Jedynym rozwiązaniem jest restrukturyzacja lub po prostu ogłoszenie upadłości. Problemem tym zajęła się Rada Unii Europejskiej i przyjęła nową dyrektywę. O czym ona traktuje i jakie wytyczne ma dla krajów członkowskich?
Rada UE przegłosowała wprowadzenie dyrektywy dotyczącej wczesnego ostrzegania przed niewypłacalnością, tworzenia planów restrukturyzacyjnych oraz umorzenia długów.
Dyrektywa Rady UE
Z dniem 6 czerwca 2019 roku Rada UE przyjęła dyrektywę o ramach restrukturyzacji zapobiegawczej, drugiej szansie i sprawniejszych procedurach restrukturyzacji, niewypłacalności i umarzaniu długów. Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy znajdujący się w co najmniej trudnej sytuacji finansowej będą mieli możliwość wyjścia z długów i zachowania dobrej opinii. Dyrektywa ma ułatwić rentownym firmom, które mają problemy finansowe, dostęp do restrukturyzacji zapobiegawczej na odpowiednio wczesnym etapie, co może nie dopuścić do powstania zjawiska trwałej niewypłacalności, a w konsekwencji zamknięcia danej firmy.
Kiedy dyrektywa Rady UE zostanie oficjalnie podpisana i opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE, wszystkie państwa członkowskie będą mieć dwa lata od daty publikacji dla wdrożenia nowych przepisów, choć w uzasadnionych przypadkach będą mogły poprosić Komisję UE o kolejny rok na odpowiednie przygotowanie legislacyjne.
Jaki jest cel dyrektywy?
Restrukturyzacja może obejmować swoim zasięgiem wiele działań, ale zmierzających do zapobieżenia problemom finansowym przedsiębiorstwa lub niedopuszczenia do zlikwidowania firmy. Dzięki nowej dyrektywie Rady UE będzie można zmniejszyć największe bariery, które przeszkadzają w swobodnym przepływie kapitału, a wynikają z różnic w krajowych przepisach restrukturyzacyjno-upadłościowych w poszczególnych krajach członkowskich.
W efekcie przedsiębiorcy będą mogli złapać drugi oddech po kłopotach związanych z utratą płynności finansowej. Dyrektywa najprawdopodobniej przyczyni się do zmniejszenia ilości kredytów określanych jako zagrożonych.
Mechanizmy zakładane przez dyrektywę
Dyrektywa zawiera liczne wytyczne dla krajów członkowskich do zmiany dotychczas obowiązujących przepisów. Jej kluczowe elementy opierają się na kilku założeniach:
- tworzenie ram restrukturyzacji zapobiegawczej,
- wczesne ostrzeganie,
- zwiększenie dostępu do informacji o możliwych rozwiązaniach,
- ułatwienie na etapie negocjacji planów restrukturyzacji zapobiegawczej,
- wstrzymanie indywidualnych czynności egzekucyjnych,
- umorzenie niektórych długów.
Przede wszystkim dyrektywa zakłada wszechstronną pomoc dla dłużników, aby ci mogli jak najszybciej nie tylko wyjść z długów i kontynuować działalność, ale również wykrywać sygnały świadczące o pojawiającym się ryzyku niewypłacalności. Przepisy UE wskazują, że będzie realizowana restrukturyzacja zapobiegawcza. Jej ramy będą określane tak, aby zwiększyć szanse na uniknięcie niewypłacalności i zapewnić rentowność. Dostęp do ram zapobiegawczej restrukturyzacji będą mieli także wierzyciele i pracownicy, po wysłaniu żądania. W niektórych przypadkach będzie można powołać nadzorcę restrukturyzacyjnego, który pomoże w negocjacjach ram.
Jeśli zajdzie taka konieczność, będą przygotowane plany restrukturyzacyjne, a dłużnicy w takim wypadku będą mogli korzystać dla dobra negocjacji takiego planu z mechanizmu wstrzymania indywidualnych czynności egzekucyjnych, maksymalnie do 4 miesięcy. Nadmiernie zadłużeni przedsiębiorcy będą mieć dostęp do co najmniej jednej procedury prowadzącej do całkowitego umorzenia długów w perspektywie maksymalnie 3 kolejnych lat.