Dawniej negocjacje kojarzone były głównie z transakcjami biznesowymi. Obecnie jednak z usług negocjatorów coraz częściej korzystają także osoby fizyczne.
Podstawowym zestawem cech dobrego negocjatora jest przede wszystkim odwaga do wyrażania swojego stanowiska, szybkie myślenie, chęć współpracy. Negocjacje polegają na zawieraniu korzystnych umów, zadowalających obie strony.
Negocjacje, a mediacje
Negocjacje to dwustronny proces komunikowania się, którego celem jest osiągnięcie porozumienia, rozwiązanie konfliktu, dojście do porozumienia obu stron, proces wzajemnego poszukiwania takiego rozwiązania, które satysfakcjonowałoby zaangażowane strony.
Negocjacje są prowadzone przez osobę, która zawsze reprezentuję jedną ze stron i broni jej interesów. Mediacja natomiast to metoda rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego konsensusu - wyjaśnia Patrycja Mazur, ekspert Biznes-Firma w zakresie Zarządzania w firmie i HR.
W przypadku mediacji bardzo często między stronami istnieje tylko konflikt, dopiero poprzez dostrzeżenie całego kontekstu strony widzą możliwość dogadania się. W negocjacjach strony różni z kolei podejście do problemu.
Kursy dla negocjatorów
Teraz już nie musisz negocjować warunków oferty finansowej. Zapisz się do BIK i uzyskaj dostęp do lepszych ofert finansowych »
Dzięki takim kursom uczestnicy zdobywają kompetencje w kilku obszarach. Przede wszystkim muszą w sposób świadomy posługiwać się narzędziem jakim jest proces komunikowania się, ponieważ na tym właśnie polega negocjowanie. Ważne jest, by nauczyli się formułować cele stanowiska pod wpływem zmieniających się okoliczności.
Kwestią istotną w negocjacjach jest umiejętność wywierania odpowiedniego wpływu oraz znajomość prawa oraz etykiety biznesowej.
Zawód negocjatora zawodem przyszłości?
Zawód negocjatora zaczyna cieszyć się coraz większym uznaniem. W głównej mierze wynika to z faktu, że stosunki między różnymi podmiotami zaczynają się komplikować i są coraz bardziej złożone, a co za tym idzie komplikuje się również system prawny.
W związku z tym pojawia się potrzeba korzystania z pomocy negocjatora, osoby, która jest świadoma w procesie negocjacyjnym, a przede wszystkim potrafi go dobrze przeprowadzić.
Patrząc z drugiej strony, osoba taka zwykle posiada pełne kompetencję i kwalifikację, wiedzę i umiejętności w aspektach finansowych i prawnych.
Dzięki usługom negocjatora, można również zaoszczędzić spore pieniądze - przykładowo na kupnie nieruchomości lub doprowadzić do zawarcie intratnych biznesów - podsumowuje Patrycja Mazur.