
Mieszkanie czy dom można wynajmować, będąc właścicielem nieruchomości. Konieczne jest podpisanie przy tym stosownej umowy najmu. Sprawdźmy, w jaki sposób zorganizowany powinien być najem - jako okazjonalny czy zwykły?
Podstawową różnicą pomiędzy najmem okazjonalnym a zwykłym jest to, jak szybko wynajmujący może wyegzekwować opuszczenie przez najemcę lokalu, jeśli umowa się zakończy lub najemca przestanie płacić.
Czym jest najem?
Ustawa z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych wskazuje w art. 6, że przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy lokal wraz z pomieszczeniami przynależnymi do używania na czas nieoznaczony. Wyjątkiem od reguły jest najem lokalu związany ze stosunkiem pracy lub wystosowanie żądania przez najemcę o wskazanie w umowie oznaczonego czasu trwania najmu.
Stronami umowy najmu jest więc najemca i wynajmujący. Najemca zobowiązany jest utrzymać lokal i pomieszczenia do niego przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym oraz przestrzegać regulaminu domowego. Ponadto powinien dbać i chronić przed uszkodzeniem czy dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania, w tym:
- klatki schodowe,
- korytarze,
- pomieszczenia zsypów,
- inne pomieszczenia gospodarcze,
- otoczenie budynku.
Wynajmujący z kolei zobowiązany jest do zapewnienia sprawnego działania istniejących urządzeń technicznych budynku, które umożliwią najemcy korzystanie z oświetlenia i ogrzewania lokalu, ciepłej i zimnej wody, wind, zbiorczej anteny i innych urządzeń należących do wyposażenia budynku.
Dwa rodzaje najmu
Przy podpisywaniu umowy najmu, wynajmujący i najemca mogą zdecydować się albo na najem okazjonalny, albo na najem zwykły. W obu przypadkach skuteczna jest umowa najmu, ale występują pewne różnice pomiędzy nimi.
W przypadku najmu okazjonalnego chronione są solidnie interesy wynajmującego. Po wygaśnięciu umowy albo po jej wypowiedzeniu z powodu niepłacenia czynszu przez co najmniej dwa miesiące, najemca ma obowiązek opuszczenia dotychczas wynajmowanego mieszkania i udania się do lokalu zastępczego. Umowę o najem okazjonalny podpisuje się u notariusza i tam, w oświadczeniu najemca musi podać adres lokalu, do którego będzie mógł się przeprowadzić, jeśli zajdzie taka konieczność. Takie oświadczenie jest sporządzane z mocy prawa. Umowę o najmie okazjonalnym trzeba zarejestrować w urzędzie skarbowym maksymalnie w ciągu dwóch tygodni od wprowadzania się lokatora.
Natomiast umowę najmu zwykłego nie podpisuje się u notariusza i nie ma obowiązku spisywania oświadczenia o lokalu zastępczym. To klasyczna forma najmu, która opiera się na umowie cywilno-prawnej podpisywanej pomiędzy stronami. Czasami sporządza się ją ustnie, ale lepiej spisać wzajemne zobowiązania. Właściciel, który po zakończeniu umowy lub w wyniku braku opłacania czynszu przez lokatora, będzie chciał dokonać eksmisji, będzie też musiał dochodzić swoich praw w sądzie. W niektórych przypadkach najemcy może zostać przyznane prawo do lokalu socjalnego.