Brak dobrego biznesplanu z solidnymi założeniami, przecenianie własnych umiejętności i sił, albo brak zespołu projektowego - to tylko niektóre z licznych błędów, jakie najczęściej są popełniane przez początkujących startupowców.
Startup, czyli nowoczesny biznes, zwykle związany z Internetem, może przynieść niebagatelne zyski swoim twórcom. Niemniej, nie każdy autor startupu osiągnie sukces. Błędy często popełniane przez startupowców powodują, że nawet projekt o dużym potencjale rozwojowym nie będzie miał szansy na przetrwanie na rynku.
Jakie błędy popełniane są najczęściej?
Uczmy się na błędach
Sięgnij po swoje marzenia biznesowe. Weź kredyt dla swojej firmy w ING BANK ŚLĄSKI »
Znając najbardziej powszechne błędy młodych startupowców będzie można ich uniknąć realizując własne projekty biznesowe. Często to właśnie młodość i co za tym idzie - niewielkie doświadczenie rynkowe powoduje, że dobra idea biznesowa w zderzeniu z realiami rynkowymi musi ustąpić miejsca konkurencji.
Wielu twórców startupów w praktyce nie jest przygotowanych do tego, aby rozwijać swój pomysł biznesowy.
Zanim zaczniemy przygotowania do uruchomienia startupu, powinniśmy stworzyć solidny biznesplan, zawierający wszelkie najważniejsze założenia projektu.
Biznesplan musi uwzględniać rzetelną analizę rynkową oraz analizę konkurencji istniejącej w branży, w której zamierzamy funkcjonować. Być może bariery wejścia do niej są zbyt wysokie, jak dla startupu i najlepiej będzie poczekać z jego realizacją do czasu, kiedy w branży zapanują korzystniejsze warunki do rozwijania własnego biznesu. Solidne założenia w biznesplanie, które znajdą pokrycie w rzeczywistości pozwolą ustrzec się porażki przy tworzeniu startupu.
W biznesplanie należy przyjąć najbardziej możliwy do realizacji model biznesowy projektu biznesowego. Jeśli nie wiemy, na czym chcemy zarabiać przy uruchomieniu i prowadzeniu startupu, może się okazać, że będzie on niedochodowy i stanie się tylko hobbystycznym przedsięwzięciem.
Wzorowanie się na najlepszych graczach rynkowych jest oczywiście dobrym posunięciem, choć występują pewne wyjątki od tej reguły. To, że innym biznesmenom udało się odnieść sukces, wcale nie świadczy o tym, że ich pomysł na biznes sprawdzi się znów w innym przypadku. Najlepszym tego przykładem jest serwis Facebook. Na fali jego popularności powstała cała masa serwisów społecznościowych, z których tylko niektóre nadal funkcjonują w sieci.
Zespół projektowy
Można mieć doskonały projekt startupu, ale bez zespołu roboczego, który zajmie się jego opracowaniem niewiele zdziałamy. Wiara we własne siły jest bardzo ważna, choć nie powinniśmy przeceniać własnych możliwości. Będąc pomysłodawcą startupu możemy czuwać nad całością jego realizacji, bez wgłębiania się w szczegóły jego wykonania. Resztę warto zlecić profesjonalistom, którzy wykonają pracę lepiej i dokładniej niż osoba pasjonująca się jedynie nowoczesnymi technologiami. To ludzie w ostatecznym rozrachunku decydują o tym, czy startup będzie miał szansę powodzenia czy też nie.