W porównaniu z europejskim czy amerykańskim rynkiem Venture Capital, rynek polski ma małą bazę. Jego niewielkie rozmiary idą jednak w parze z dużym potencjałem wzrostu w najbliższej przyszłości. Jakie fundusze typu Venture Capital (VC) funkcjonują obecnie w Polsce?
Fundusze Venture Capital to obok funduszy Aniołów Biznesu, jedne z alternatywnych źródeł pozyskiwania kapitału dla firmy z zewnątrz. Polski rynek VC nie jest jeszcze tak rozwinięty jak za granicą, niemniej ma duży potencjał wzrostu.
Młody rynek z szansą na wzrosty
Na tle Zachodniej Europy, nasz rodzimy rynek VC jest jeszcze bardzo mały - według danych Europejskiego Stowarzyszenia Venture Capital za 2012 roku, wartość rynku stanowiła zaledwie 0,002 proc. PKB. Natomiast jesteśmy jednym z liderów Venture Capital w Europie Środkowo-Wschodniej. Dotychczasowy słaby rozwój rynku Venture Capital w Polsce jest spowodowany z jednej strony brakiem wzajemnego zaufania pomiędzy podmiotami zarządzającymi funduszami VC, a potencjalnymi inwestorami.
Na niski poziom inwestycji wpływa niska świadomość przedsiębiorców co do możliwości skorzystania z zewnętrznego źródła finansowania, jakie stanowią fundusze Venture Capital.
Do tego doszło załamanie rynku finansowego z roku 2008, które było odczuwalne również dla funduszy funkcjonujących na terenie naszego kraju. W okresie ostatnich kilku lat kryzysu rynkowego inwestycje VC niemalże zostały całkowicie wstrzymane. Wystarczy przeanalizować istniejące statystyki – przed kryzysem, w roku 2008 wartość polskich inwestycji VC wyniosła 50,33 mln euro, a w 2009 roku było to już zaledwie 0,6 mln euro.
Polska jest rynkiem atrakcyjnym dla funduszy VC, zajmując 28 miejsce na 118 możliwych w raporcie z 2013 roku opracowanym przez Uniwersytet Nawarry i Ernst And Young.
Fundusze Venture Capital funkcjonujące w Polsce
Ekspresowa pożyczka dla firm!
Weź kredyt
i odbierz tablet »
Inwestycje realizowane przez Venture Capital z reguły charakteryzują się wysoką innowacyjnością. Wśród funkcjonujących na naszym rodzimym rynku takich inwestorów wymienia się m.in. przedsiębiorstwa i korporacje, choć mają one mniejsze znaczenie w zakresie dostarczania kapitału z przeznaczeniem na nowe przedsięwzięcia inwestycyjne. Na podobnym poziomie wartości inwestowania są banki, fundusze emerytalne i towarzystwa ubezpieczeniowe. Znacznie lepiej funkcjonują w tym zakresie prywatni inwestorzy, skupieni wokół instytucji zarządzających – funduszy Venture Capital. W naszym kraju dużą aktywnością w podejmowaniu inwestycji typu Venture Capital odznaczają się Regionalne Fundusze Inwestycji, wśród których wymienia się:
- Podlaski Fundusz Kapitałowy SA
- Bmp Polska Sp. z o.o.
- CARESBAC – POLSKA SA
- Central Poland Fund LLC
- Environmental Investment Partners
- European Renaissance Capital II/ ABN AMBRO Renaissance Capital
- Fundusz Północny SA
- Hals Fundusz Kapitałowy Sp. Z o.o.
- Innova/ 3 L.P.
- Innova/ 98 L.P.
- Intel Capital
- JUPITER NFI SA
- NOVA Polonia Private Equity Fund LLC
- PBK Inwestycje SA
- Pekao Fundusz Kapitałowy Sp. Z o.o.
- Polish Enterprise Fund
- Riverside Central Europe Fund LLC
- Dom Inwestycyjny STRATEG Sp. Z o.o.
- Towarzystwo Inwestycji Społeczno Ekonomicznych SA
- Towarzystwo Inwestycyjne Dolmel Sp. z o.o.
- SEAF CEE Growth Fund