
Wielu przedsiębiorców mocno odczuło skutki pandemii koronawirusa. Część zmuszona była zamknąć działalność. Inni liczą straty, ale też będą mogli skorzystać z ulgi w spłacie podatków, jaka zaoferowana zostanie im w ramach pomocy państwa.
W ramach programu „Polskie środki antykryzysowe – COVID-19” polscy przedsiębiorcy dotknięci skutkami pandemii mogą uzyskać odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożyć płatność na raty.
KE wyraża zgodę na ulgę w spłacie podatków dla przedsiębiorców
W programie „Polskie środki antykryzysowe – COVID-19” założono wprowadzenie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. O programie mowa jest w przepisach ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Na realizację takiego programu musiała wyrazić jeszcze zgodę Komisja Europejska, która zaakceptowała go z końcem listopada.
Oznacza to, że przedsiębiorcom w Polsce zostanie udzielona pomoc publiczna w formie ulg w opłacaniu podatków.
Kto skorzysta z ulg podatkowych?
Zgodnie z założeniami programu „Polskie środki antykryzysowe – COVID-19” z ulg w opłacaniu podatków skorzystają przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu pandemii o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu przypadającym po 31 stycznia 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Zasadniczo taka pomoc od państwa kierowana jest do właścicieli firm mających trudności z terminowym opłacaniem podatków z powodu epidemii koronawirusa.
Ci, którzy kwalifikują się do uzyskania ulgi w opłacaniu podatków, będą mogli starać się o pomoc w jednym z dwóch zakresów:
- o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku ratalnie,
- odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek.
Odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie jego płatności na raty dotyczy daniny, której termin płatności upływa po 31 grudnia 2019 roku i zaległości podatkowej powstałej już po 31 grudnia 2019 roku.
By móc z takiej ulgi skorzystać, przedsiębiorca musi złożyć wniosek o jej udzielenie do właściwego organu podatkowego, wraz z informacją potwierdzającą spadek obrotów. Powinien też dołączyć do wniosku formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz jej skutków. Pomoc musi być przy tym udzielona przed 30 czerwca 2021 roku, a termin odroczenia lub spłaty ostatniej raty nie może być przy tym późniejszy niż 31 grudnia 2022 roku.