Restrukturyzacja długów polega na wydłużeniu okresu spłaty zobowiązania, zawieszeniu na pewien czas spłaty rat, udzieleniu nowego kredytu na spłatę poprzedniego czy na umorzeniu części zadłużenia i na konsolidacji długów. Są to wszelkiego rodzaju metody, które mają doprowadzić do ostatecznego zwrotu wierzytelności.
Niemożność spłaty długów w terminie powoduje, że przedsiębiorca może zostać wpisany na listę nierzetelnych dłużników czy odnotowany w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów. Sposobem na uniknięcie takich negatywnych konsekwencji przejściowych kłopotów z płynnością finansową może być dokonanie restrukturyzacji długów.
Czym jest restrukturyzacja?
Restrukturyzacja jest metodą radzenia sobie z istniejącymi wierzytelnościami w momencie, kiedy dłużnik nie może ich natychmiast uregulować. Polega to na eliminacji złych długów z wykorzystaniem różnych metod. Finalnym efektem takich działań ma być redukcja zadłużenia.
Restrukturyzacji dokonuje się na mocy Kodeksu cywilnego, który zakłada, że dłużnik ma prawo do ubiegania się o wynegocjowanie z wierzycielem nowego terminu płatności polegającego na wydłużeniu okresu spłaty należności. Najczęściej właśnie na takiej operacji polega restrukturyzacja zadłużenia.
Uogólniając, restrukturyzacja długów obejmuje takie wprowadzenie zmian w zakresie pierwotnych warunków spłaty zadłużenia, które pozwolą na dostosowanie obciążenia do bieżącej sytuacji finansowej klienta i w efekcie doprowadzą do spłaty zadłużenia, bez konieczności wszczynania jakichkolwiek działań windykacyjnych.
Metody restrukturyzacji długów
Restrukturyzacja długów może obejmować kilka podejmowanych łącznie lub niezależnie względem siebie, działań:
- wydłużenie okresu spłaty długu,
- zawieszenie spłaty rat,
- zmiana stopy procentowej stosowanej do wyliczania odsetek od zobowiązania,
- przewalutowanie długu (jeśli chodzi o długi walutowe),
- udzielenie nowego kredytu,
- konsolidacja zadłużenia,
- zmiana sposobu zabezpieczenia,
- redukcja zadłużenia.
O restrukturyzację zadłużenia dłużnik powinien postarać się już w momencie pojawienia się pierwszych przesłanek dotyczących zagrożenia jego płynności finansowej. Unikanie kontaktu z wierzycielami może doprowadzić jedynie do rozpoczęcia windykacji względem dłużnika oraz kroków, których efektem będzie umieszczenie jego danych w rejestrach dłużników.
Zarówno dla dłużnika, jak i jego wierzycieli, dokonanie restrukturyzacji długów jest korzystne, ponieważ w efekcie prowadzi do ich uregulowania. Nie byłoby to możliwe, gdyby kontynuować dotychczas obowiązujące zasady spłaty zadłużenia. Dla dłużnika restrukturyzacja może być drogą pozbycia się długów oraz uniknięcia procedury windykacyjnej.