
Od początku 2019 roku istnieje w Polsce obowiązek raportowania schematów podatkowych szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Na czym to polega i kto właściwie jest nim objęty?
Od 1 stycznia 2019 roku w Polsce określone podmioty muszą raportować schematy podatkowej krajowe i transgraniczne, jeśli spełniają one m.in. kryterium korzyści.
Zmiany w Ordynacji podatkowej
Z dniem 1 stycznia 2019 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Przepisy te wprowadzają obowiązek raportowania przez niektóre podmioty szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych.
Jest to wyraz częściowej implementacji Dyrektywy Rady UE 2018/822 z dnia 25 maja 2018 r. W Polsce bowiem istnieje rozszerzony obowiązek raportowania na schematy podatkowe inne niż transgraniczne w rozumieniu dyrektywy. Przyspieszono wejście w życie przepisów o mechanizmach MDR - schematów podatkowych. Dyrektywa zakładała, że zaczną one obowiązywać dopiero od 1 lipca 2020 roku, zaś tak naprawdę stało się to 1 stycznia 2019 roku.
Raportowanie schematów podatkowych ma na celu zapewnienie organom administracji skarbowej uproszczonego dostępu do informacji o potencjalnie agresywnym planowaniu podatkowym. Jednocześnie szefowi KAS będą udostępniane informacje, które umożliwią zidentyfikowanie luk podatkowych w systemie oraz automatycznie ich zlikwidowanie.
Kto ma raportować?
Obowiązkiem raportowania schematów podatkowych objęte są podmioty, które opracowują, oferują, udostępniają lub wdrażają uzgodnienia lub zarządzają wdrażaniem uzgodnień. Nazywa się je promotorami. Gdy promotor nie został zwolniony przez korzystającego z tajemnicy zawodowej, obowiązek raportowania przy schematach podatkowych innych niż standaryzowane spoczywa na korzystającym. Musi on również raportować, gdy samodzielnie opracował określone uzgodnienie, jak również w sytuacji, gdy promotor nie wykonał obowiązku raportowania w terminie. Wspomagający, czyli podmiot, który podjął się udzielić bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób, pomocy, wsparcia lub porad, ma raportować w sytuacji, gdy nie został poinformowany przez promotora lub korzystającego o numerze schematu podatkowego.
Jak raportować?
Zgodnie z przepisami podatkowymi podmioty powinny raportować schemat podatkowy, czyli uzgodnienie, które:
- spełnia kryterium głównej korzyści oraz posiada co najmniej jedną ogólną cechę rozpoznawczą, spośród 11 wskazanych w ustawie,
- ma co najmniej jedną szczególną cechę rozpoznawczą, spośród 9 cech wskazanych w ustawie,
- ma inną szczególną cechę rozpoznawczą, spośród czterech wymienionych w ustawie.
Uzgodnienie to czynność lub zespół powiązanych wzajemnie czynności, których co najmniej jedna ze stron jest podatnikiem lub które mają bądź mogą mieć wpływ na powstanie lub niepowstanie obowiązku podatkowego.
Raportowaniu podlegają także schematy podatkowe, które dokonywane są z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
W Ordynacji podatkowej wskazano obowiązek raportowania schematów podatkowych transgranicznych oraz innych schematów podatkowych, m.in. krajowych. Schematem takim jest możliwy do wdrożenia lub udostępnienia u więcej niż jednego korzystającego bez konieczności zmiany jego istotnych założeń.