Podczas inwestowania w nowe projekty fundusze Venture Capital dokonują analizy potencjalnej firmy, w którą chcą zainwestować. Dokonują między innymi procesu due diligence. Na czym on polega?
Pod pojęciem due diligence należy rozumieć proces gromadzenia informacji, na podstawie których przeprowadzana jest dokładna analiza dotycząca wszelkich aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Pojęcie due diligence
Termin due diligence ściśle związany jest z inwestycjami Venture Capital i oznacza proces gromadzenia informacji i ich analizowania, pod kątem poszczególnych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa. W zależności od tego, czy przedsiębiorstwo jest we wstępnej fazie rozwoju i jest tzw. startupem, czy zamierza wejść na nowe rynki po kilkuletniej działalności, inny będzie zakres due diligence.
Żaden potencjalny inwestor Venture Capital nie podejmie decyzji o zainwestowaniu swojego kapitału w dane przedsięwzięcie biznesowe, jeśli nie przeprowadzi procesu due diligence.
Etapy due diligence
Due diligence najczęściej przebiega dwuetapowo i rozpoczyna się po uzyskaniu pierwszych materiałów dotyczących danej spółki lub projektu.
W pierwszym etapie inwestor gromadzi wszystkie interesujące go informacje od przedsiębiorcy i z dostępnych zewnętrznych źródeł. Są to między innymi materiały marketingowe i finansowe. Często przed nawiązaniem osobistego kontaktu z przedsiębiorcą lub przedstawicielem spółki, inwestor VC sam pozyskuje informacje na temat przedsięwzięcia, w które mógłby zainwestować. Może poprosić przedsiębiorcę o przesłanie dodatkowych informacji, m.in. biznesplanu i projekcji finansowych. Po spotkaniu inwestora VC z przedsiębiorcą, można uzupełnić informacje o przedsięwzięciu, gromadząc dane o nim samym, organizacji firmy, rynku, na którym funkcjonuje, konkurencji, pracownikach itd.
Na tym etapie rozważania możliwości zainwestowania pieniędzy w dany projekt czy przedsiębiorstwo, inwestor VC analizuje dostępne dane. Jeśli wynika z nich wysokie ryzyko inwestycyjne, raczej nie podejmie decyzji o kontynuowaniu procesu inwestycyjnego.
Z kolei w drugim etapie due diligence inwestor bada przedsiębiorstwo po podpisaniu tzw. Term-Sheet z klauzulą o zachowaniu poufności. Inwestor weryfikuje i potwierdza wcześniej zgromadzone informacje i dokonuje analizy nowych danych. Jeśli dojdzie do negatywnej weryfikacji oświadczeń przedsiębiorcy lub nie będzie można ich zweryfikować, inwestycja nie dojdzie do skutku.