Kodeks Spółek Handlowych pozwala na podział spółki kapitałowej na dwie lub więcej takich samych spółek. Jednym ze sposobów na podział jest wykonanie wydzielenia. Na czym ono polega?
Podział spółki przez wydzielenie to forma przekształcenia spółki kapitałowej na dwie lub więcej spółek, wraz z przeniesieniem na spółki dzielone składników majątkowych.
Prawne aspekty podziału spółki
Jedną z form przekształcenia spółki kapitałowej jest jej podział na dwie lub więcej spółek kapitałowych, który polega na przeniesieniu ze spółki dzielonej składników majątkowych bez obowiązku przeprowadzania likwidacji do istniejących lub nowo utworzonych spółek. Podziału spółki można dokonać przez wydzielenie, które polega tym, że spółka dzielona zachowuje swój byt prawny, w tym prawa i obowiązki. Wydziela się z niej jednak nowo zawiązywaną spółkę. W zamian za podział, wspólnicy spółki dzielonej otrzymują udziały (akcje).
W korespondencji do art. 528 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych nie ma możliwości podziału spółki akcyjnej, jeśli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości. Nie jest też dopuszczalny podział spółek osobowych bądź spółek w likwidacji, które rozpoczęły podział majątku oraz spółek znajdujących się w stanie upadłości.
Podział lub rozdział
Do podziału spółki może dojść poprzez jej rozdzielenie i wydzielenie. Pod pojęciem rozdzielenia należy rozumieć to, że spółka dzielona ulega likwidacji przez utratę osobowości prawnej, zaś jej majątek zostaje rozdzielony na dwie lub więcej spółek, które już istnieją albo dopiero zawiązywanych.
Z kolei podział spółki przez wydzielenie polega na rozdzieleniu majątku, a sam proces podziału nie powoduje zakończenia działalności spółki, ale polega na jej ograniczeniu. Wydzielenie ściśle związane jest ze zmianą części wspólników i nie idzie w parze z przyznaniem akcji bądź udziałów samej spółce dzielonej. Przypadają one wspólnikom i w zależności od rodzaju wydzielenia udziały:
- wspólnicy otrzymują za wniesione składniki majątku - w przypadku tworzenia nowej spółki,
- wspólnicy otrzymują w kapitale podwyższonym spółki przejmującej - w przypadku istniejących już spółek.
Przy podziale spółki przez wydzielenie nie występuje nowa więź kapitałowa pomiędzy spółkami, ponieważ dokonywana jest ona jedynie częściowo, w zakresie majątku spółki dzielonej. Przy przeprowadzaniu podziału najpierw trzeba uchwalić plan podziału. Wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru.