
Kiedy w zakładzie pracy zatrudniany jest nowy pracownik, musi on wdrożyć się do pracy. Musi poznać swoich współpracowników, zakres obowiązków i kompetencji oraz reguły dotyczące zachowania w miejscu pracy, ujęte w regulaminie. Dobrym pomysłem jest w takim przypadku przeprowadzenie onboardingu. Czym on jest?
Onboarding oznacza płynne, przemyślane wdrożenie pracownika do pracy w nowym środowisku i zapoznania go z zespołem pracowniczym oraz z zasadami obowiązującymi w zakładzie pracy.
Pojęcie onboardingu
Określenie anglojęzyczne „onboarding” dosłownie oznacza „wszyscy na pokład”. To sposób na skuteczne wdrożenie nowego pracownika do pracy i jego wprowadzenie do firmy. Szybkie przeprowadzenie onboardingu wpływa korzystnie na funkcjonowanie pracownika w pracy i na zwiększenie jego motywacji i efektywności przy wykonywaniu obowiązków zawodowych.
Element procesu rekrutacji
Pozyskiwanie do pracy pracowników szczególnie w obecnych warunkach panujących na polskim rynku pracy jest trudne. Rekrutacja jest kosztowna i czasochłonna. Niekoniecznie przynosi oczekiwane przez pracodawcę skutki - zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika.
Onboarding pozwala na płynne wdrożenie do pracy pracownika. Dzięki niemu nie poczuje się w nowej pracy i w nowym zespole pracowniczym zagubiony czy mało kompetentny. Pracodawca czy rekruter powinni dołożyć wszelkich starań do tego, aby przygotować pracownika do objęcia określonych obowiązków i zapoznać go z całą załogą pracującą w zakładzie.
Aklimatyzacja w nowej pracy
Specjaliści ds. HR wiedzą, że proces aklimatyzacji nowej osoby w nieznanym jej środowisku pracy może przebiegać w różnym trybie. Jeśli pracodawca jej to ułatwi, szybciej zintegruje się z grupą i poczuje się komfortowo w nowym miejscu pracy. Szacuje się, że na taką integrację i aklimatyzację nowi pracownicy potrzebują od 3 do nawet 6 miesięcy. Pracodawcy nie powinni oczekiwać, że już od pierwszego dnia pracy pracownik będzie wykonywał swoje zadania w pełni efektywnie. Trzeba umożliwić mu wdrożenie się w system pracy, inaczej pracownik może się zniechęcić i zrezygnować z zatrudnienia, ze stratą dla samego pracodawcy.
Dobrze przeprowadzony onboarding powinien pozwolić na przyjazne wprowadzenie pracownika do pracy. Przed jego przyjściem w pierwszy dzień do firmy warto poinformować wszystkich pracowników o tym fakcie i wygospodarować odpowiednie stanowisko pracy. W ramach onboardingu można zebrać wszystkie niezbędne dokumenty do jednej teczki i przekazać je pracownikowi, dzięki czemu nie będzie chaosu formalnego na początku drogi pracowniczej. Jednym z pomysłów na onboarding jest wyznaczenie doświadczonego pracownika, do którego nowy podwładny będzie mógł zwrócić się w każdej chwili o pomoc w pierwszym okresie pracy.