Leasing pojazdów jest jedną z najbardziej powszechnych w przedsiębiorstwach form finansowania zakupu samochodu ze źródła zewnętrznego. Co jednak oznacza pojęcie leasingu VAT marża?
Umowa leasingu VAT marża, czyli umowa leasingu kapitałowego, przypomina finansowanie zakupu pojazdu kredytem bankowym, bowiem czynsze leasingowe płacone przez korzystającego zawierają część odsetkową, zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów, oraz część kapitałową.
Kupno używanego pojazdu
Zastanawiasz się nad zakupem samochodu? Dlaczego nie wziąć w leasing? Sprawdź i przekonaj się sam. Biznes-Firma poleca Getin »
W komisach i na giełdach samochodowych wiele samochodów używanych sprzedawanych jest z adnotacją na karcie pojazdu „faktura VAT marża”. Taka faktura dokumentuje sprzedaż przedmiotów nabytych od osób fizycznych, dlatego też można się z nią spotkać najczęściej w komisach. Cechą charakterystyczną faktury VAT marża jest to, że zawiera ona wyłącznie kwotę należności ogółem, bez wyszczególniania kwoty podatku VAT. Oznacza to, że podatek ten naliczony jest wyłącznie od marży rozumianej jako różnica ceny zakupu i sprzedaży.
Jak leasingować samochody kupione na fakturę VAT marża?
Tylko w niektórych firmach leasingowych istnieje możliwość skorzystania z usługi leasingu w przypadku zakupu samochodów sprowadzonych zza granicy przez osoby fizyczne i sprzedawanych za pośrednictwem komisów lub na giełdach samochodowych. W odniesieniu do takiego zakupu konieczne jest zawarcie umowy leasingowej o specjalnej konstrukcji. Przejawia się ona w tym, że nie zawiera w płatności czynszu leasingowego podatku VAT.
Taka umowa leasingowa jest kwalifikowana jako umowa leasingu finansowego z punktu widzenia podatku VAT, jako dostawa towaru, nie zaś świadczenia usługi.
Podatek VAT naliczany jest tylko od marży naliczonej przez sprzedającego, nie zaś od pełnej ceny pojazdu nabywanego w ramach leasingu.
Leasing VAT marża jest nazywany również umową leasingu kapitałowego i przypomina kupowanie samochodu za kredyt z banku, bowiem czynsz opłacany przez leasingobiorcę składa się z części kapitałowej i odsetkowej, dokładnie tak samo, jak przy opłacaniu raty kredytu bankowego.
Dla korzystającego część odsetkowa raty leasingowej może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, w przeciwieństwie do części kapitałowej.
Przysługuje mu również prawo amortyzowania przedmiotu leasingu, a podstawą amortyzacji jest cena nabycia przedmiotu umowy leasingu, tj. samochodu. Czynsze musi płacić zgodnie z ustalonym z leasingodawcą harmonogramem płatności. Tylko od części odsetkowej raty leasingowej opłacany jest podatek VAT.