Przy zakładaniu pierwszy raz działalności gospodarczej, młody przedsiębiorca ma możliwość ubiegania się w swoim Powiatowym Urzędzie Pracy o dotację na otwarcie swojej firmy. Na jakie kwestie przy wypełnianiu wniosku formalnego powinien on zwrócić uwagę?
Najważniejszą kwestią przy wypełnianiu wniosku o przyznanie dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej z PUP jest biznesplan. Musi on być skonstruowany w sposób jasny, wskazywać na silne strony przedsięwzięcia i jego innowacyjny charakter.
Wniosek obowiązkowy
Podstawą ubiegania się o dotację na założenie własnej działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy będzie wypełnienie wniosku i dołączenie do niego pożądanych przez urząd dokumentów.
Przed złożeniem wniosku należy zarejestrować się obowiązkowo w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Tylko wówczas będziemy mieli jakiekolwiek szanse na uzyskanie dotacji. Niektóre urzędy wymagają ponadto posiadania przez kilka miesięcy - od 1 do 6, statusu bezrobotnego dla ubiegania się o dofinansowanie założenia własnej firmy. Trzeba także:
- nie prowadzić działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dotację,
- nie odrzucić oferty zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
- być niekaralnym w okresie ostatnich 2 lat od dnia złożenia wniosku za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
- nie korzystać z innego wsparcia z PUP na założenie działalności gospodarczej lub rolniczej, w okresie 5 lat od chwili złożenia wniosku o dofinansowanie.
Dotacji nie otrzyma student studiów dziennych, choć niewykluczone, aby student zaoczny złożył skutecznie wniosek o wsparcie finansowe z PUP na otwarcie własnej firmy.
Najważniejszy element wniosku - biznesplan
Najbardziej istotną częścią wniosku o dotację, która może przeważyć nad decyzją podejmowaną przez urzędników PUP, jest biznesplan. Plan przedsięwzięcia jest podstawą oceny potencjalnej inwestycji. Musi on uwzględniać:
- cechy innowacyjne pomysłu,
- analizę ekonomiczną,
- analizę SWAT (mocnych i słabych stron przedsięwzięcia),
- rodzaj planowanych inwestycji i zakupów,
- posiadanie przez wnioskodawcę odpowiedniego wykształcenia lub doświadczenia.
Biznesplan musi obejmować co najmniej okres 12 miesięcy w taki sposób, aby nowo otwarta firma mogła przez cały rok się utrzymać. W przeciwnym wypadku dotacja może zostać beneficjentowi odebrana.