Proces pozycjonowania polega na wywindowaniu stron internetowych na jak najwyższe miejsca w wyszukiwarce internetowej, pod wskazane słowa kluczowe. Należy powiedzieć, że tematyka SEO często jest interpretowana w niewłaściwy sposób, przez co powstał jej wypaczony obraz. Jakie mity krążą o SEO?
Pierwsza pozycja w wyszukiwarce Google jest cenna, ale nie jest gwarantem sukcesu, podobnie jak duża liczba linków przychodzących do pozycjonowanej witryny niekoniecznie wywinduje ją na szczyty listy wyszukiwań.
Istnieje wiele mitów o SEO, o których warto mówić, aby pozycjonerzy nie popełniali wciąż tych samych błędów, a użytkownicy byli bardziej świadomi tego, na czym polega klasyfikacja stron internetowych w Google.
Najważniejsze pierwsze miejsce
Pozycjonerzy dążą przede wszystkim do tego, aby umieścić stronę internetową na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania. Badania Internetu, przeprowadzane między innymi na Uniwersytecie Cornella, pokazują, że ponad 50% użytkowników wyszukiwarki Google klika w pierwszy wynik wyszukiwania. Dlatego też obecność w pierwszych trzech wynikach jest tak wysoce pożądana przez SEO-wców i ich klientów.
Mitem jest, że pierwsze miejsce w wyszukiwarce gwarantuje sukces. Nawet 4 miejsce może być równie dobre, jeśli proces pozycjonowania odbywa się z użyciem odpowiednio dobranych dla witryny słów kluczowych, a wszystkie elementy wyniku wyszukiwania zostały rozważnie wybrane. Dobry slogan przyciągający uwagę, znajdujący się w tytule wyniku, będzie magnesem, który skłoni użytkowników do kliknięcia w niego.
Pozycjonowanie oparte wyłącznie na linkach to błąd!
Do niedawna proces pozycjonowania odbywał się z wykorzystaniem maksymalnej liczby linków prowadzących do promowanej strony. Algorytm wyszukiwarki Google był prosty, im więcej wartościowych linków na różnych stronach prowadziło do strony, tym była ona bardziej popularna i powinna wyżej wyświetlać się w wynikach wyszukiwania.
Dziś mitem już jest pozycjonowanie opierające się na maksymalizacji ilości linków przychodzących, które paradoksalnie w niektórych przypadkach mogą jedynie zaszkodzić pozycjonowanej witrynie. Jak to możliwe?
Jeśli linki umieszczane są na tzw. farmach linków, mają bardzo niską wartość dla wyszukiwarki i są uznawane za SPAM. Tak samo niską jakością charakteryzują się linki umieszczane na stronach internetowych kompletnie niedopasowanych do treści witryny.
Duże znaczenie dla zwiększenia efektywności procesu pozycjonowania jest zoptymalizowanie treści witryny pod kątem działań z zakresu SEO. W dzisiejszych czasach profesjonalni pozycjonerzy stawiają na budowanie cennego contentu, przyjaznego dla wyszukiwarek i cennego dla samych użytkowników.
Algorytm Google zmienia się w sposób dynamiczny, bowiem gigant ze Stanów Zjednoczonych chce dążyć do prezentowania wyników dopasowanych pod kątem kontekstu wyszukiwania. To jednak wymusza na pozycjonerach zmianę trybu prowadzenia działań SEO i pozostawanie otwartym na takie modyfikacje.