
Faktoring jest sposobem na finansowanie działalności gospodarczej, a właściwie na szybsze uzyskanie płatności z faktur z dłuższym terminem pokrycia. Czym zatem jest mikrofaktoring?
Mikrofaktoring jest faktoringiem w mniejszej skali, który adresowany jest do małych i mikrofirm, nawet jednoosobowych, prowadzących działalność w formie spółki cywilnej itp.
Pojęcie faktoringu i mikrofaktoringu
Pod pojęciem faktoring należy rozumieć usługę finansową, w ramach której faktor, czyli firma faktoringowa, wykupuje od faktoranta – przedsiębiorstwa, nieprzeterminowane należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Można powiedzieć, że jest to krótkoterminowe finansowanie dla firm, które wystawiają faktury z dłuższym terminem zapłaty, czyli udzielają kredytów kupieckich i stosują odroczone terminy płatności wobec kontrahentów.
Faktoringu nie można kojarzyć z windykacją, ponieważ nie może obejmować zakupu przeterminowanych długów faktoranta. Czasem jednak zdarza się, że egzekwowanie płatności od kontrahentów faktoranta spoczywa na faktorze i przejmuje on też ryzyko ich niewypłacalności.
Z kolei mikrofaktoring jest tą samą usługą finansową, ale świadczoną na rzecz mikroprzedsiębiorców. Każda instytucja finansowa świadcząca usługi faktoringowe może praktykować inną definicję mikro działalności. Mikrofaktoring najczęściej jest świadczony wobec jednoosobowych, najmniejszych firm. To one mają poważne problemy z dostępem do typowego faktoringu.
Ta sama usługa, w innej skali
Mikofirmy mają utrudniony dostęp do różnych form finansowania, a faktoring nie jest przy tym wyjątkiem od reguły. Instytucje finansowe wymagają do udzielenia faktoringu, aby firma prowadziła pełną księgowość oraz miała miesięczne obroty na poziomie minimum np. 500 tys. zł.
Dlatego małe firmy w przypadku tradycyjnego faktoringu nie uzyskają niezbędnego finansowania. Zresztą nawet średniej wielkości przedsiębiorstwa mogą mieć z tym poważny problem. Z tego względu część faktorów uznało, że na rynku powstała luka, którą może wypełnić mikrofaktoring. Pomimo że jest on mniej opłacalny od faktoringu pełnego, to i tak niektóre firmy faktoringowe decydują się na oferowanie swoich usług w grupie mikroprzedsiębiorców.
Mikrofaktoring charakteryzuje mała wartość transakcji, niższe wymogi „wejściowe” dla faktorantów oraz też niższe oferowane kwoty za finansowane faktury z odroczonym terminem płatności. Mikrofaktoring powstał dzięki większej automatyzacji procesów finansowych i nowym technologiom informatycznym, pozwalającym na ograniczenie znacznie kosztów usług faktoringu.