
PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe, mają przynieść pracownikom dodatkowe środki finansowe na przyszłą emeryturę. Pierwsi przedsiębiorcy w Polsce będą zobowiązani do utworzenia takich planów z dniem 1 lipca 2019 roku, a już teraz zmieniają się pewne wytyczne ustawowe dotyczące limitu podstawy wpłat.
Prezydent RP podpisał ustawę, która między innymi znosi limit podstawy wpłat do PPK. Miał on wynosić 30-krotność podstawy.
O PPK
Skrót PPK oznacza pracownicze plany kapitałowe. To dobrowolny i prywatny system długoterminowego oszczędzania, którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa finansowego Polaków na przyszłej emeryturze. Kierowany jest do ponad 11 mln pracujących obywateli, a rząd zakłada, że PPK staną się powszechnym systemem, dzięki wpłatom zarówno po stronie pracodawcy i pracownika, jak i budżetu państwa.
Od 1 lipca 2019 roku najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 pracowników, będą musieli założyć PPK i umożliwić przystąpienie do takich planów swoim pracownikom. Zatrudnieni będą przypisani do PPK automatycznie, ale pozostanie im opcja zrezygnowania z oszczędzania w ten sposób w dowolnym momencie.
Wpłaty do PPK
Z założenia, na rzecz PPK ma płacić pracodawca i pracownik, a również i budżet państwa ma do tego dołożyć pewne środki. Wpłata podstawowa do PPK ma wynieść 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uczestnika programu oraz od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ze środków pracodawcy.
Zniesienie limitów wpłat
Wcześniej, przed 7 czerwca 2019 roku zakładano, że będzie obowiązywał w ramach PPK limit podstawy wpłat. Miał on wynosić 30-krotność podstawy. Jednak za sprawą podpisu Prezydenta RP Andrzeja Dudy pod nową ustawą, limit ten został zniesiony. Nowa ustawa o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy – Prawo bankowe dodatkowo rozszerzyła katalog osób zatrudnionych o osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński.
W ramach ustawy wskazano za to maksymalny limit wpłat i dopłat możliwych do dokonywania na wszystkie rachunki PPK. Ustalono go w wysokości 50 tys. dolarów amerykańskich, przeliczanych na złotówki według średniego kursu NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień 31 grudnia danego roku kalendarzowego.