Najmniejsze firmy wiele zyskają na wprowadzeniu w życie ustaw wchodzących w skład tzw. Konstytucji Biznesu. Mają zostać bowiem wdrożone przepisy, które pozwolą na prowadzenie legalnie działalności gospodarczej bez jej rejestracji, po spełnieniu określonych warunków.
Na mocy nowych przepisów ustawy Prawo Przedsiębiorców polscy mali przedsiębiorcy będą mogli prowadzić działalność gospodarczą bez rejestracji i nie opłacać składek na ZUS.
Zniesienie obowiązku rejestracji małych firm
Osoby osiągające miesięczne przychody z działalności nie wyższe niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę będą mogły skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS i zniesienia obowiązku rejestracji ich małej działalności gospodarczej. W tym roku limit uprawniający do skorzystania z takiej preferencji wynosi 1050 zł.
W taki sposób działalność nierejestrowaną, ale legalną, regulują przepisy ustawy Prawo Przedsiębiorców, jaką Sejm uchwalił pod koniec stycznia 2018 roku.
Półroczne zwolnienie z ZUS
Sama ustawa wprowadza także przepisy dotyczące aż 6-miesięcznego zwolnienia z ZUS dla wszystkich nowych przedsiębiorców. Nie ma przy tym znaczenia, w jakiej skali będą oni prowadzić swoją działalność gospodarczą.
Kiedy zacznie obowiązywać ustawa?
Wprowadzenie nowego prawa dotyczącego działalności nierejestrowanej w Polsce, planowano już od 1 marca 2018 roku, a półroczne zwolnienie ze składek ZUS miało obowiązywać w przypadku działalności gospodarczych zarejestrowanych od dnia 31 marca 2018 roku. Tak się jednak nie stało, ponieważ Senat nie przyjął ustawy Prawo Przedsiębiorców w brzmieniu uchwalonym przez Sejm. Wprowadził do niej swoje poprawki, co spowodowało automatycznie konieczność przesunięcia terminu wejścia w życie nowych przepisów.
Bez zmian pozostały przepisy dotyczące prowadzenia działalności nierejestrowanej w naszym kraju oraz te dotyczące zwolnień z ZUS. Senat wprowadził jednak poprawkę dotyczącą terminu wejścia w życie nowych przepisów. Zgodnie z nią opisywane powyżej rozwiązania wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia ustawy. Na to trzeba będzie poczekać. Po uchwaleniu ustawy wraz z senackimi poprawkami, trafia ona do prezydenta i czeka na podpis. Ostatecznie ogłaszana jest w Dzienniku Ustaw.