Finansowanie inwestycji w środki trwałe z wykorzystaniem leasingu jest popularne wśród przedsiębiorców. Zastępują konieczność uruchamiania w tym celu własnych środków finansowych lub zaciągania kredytu bankowego. Jedną ze szczególnych form leasingu jest leasing zwrotny. Na czym on polega?
Leasing zwrotny polega na zawarciu umowy sprzedaży środka trwałego przez leasingobiorcę z jednoczesnym zachowaniem prawa do korzystania z niego na podstawie umowy leasingowej.
Odmiana leasingu
Leasing należy rozumieć jako formę finansowania działalności gospodarczej jednostek. Z kolei sam leasing zwrotny polega na odsprzedaży majątku leasingodawcy przez przedsiębiorcę, ale z prawem do korzystania z niego na podstawie zawartej jednocześnie umowy leasingu. Ma on na celu poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Pozwala on na udostępnienie leasingobiorcy dotychczas zamrożonych środków pieniężnych.
Leasing zwrotny jest nierozerwalnie związany z uprzednio zawieraną pomiędzy stronami umową sprzedaży.
Na przykład leasingobiorca może zdecydować się sprzedać posiadaną halę magazynową wraz z wyposażeniem, uzyskuje na podstawie umowy sprzedaży pieniądze, ale zachowuje prawo do korzystania z hali na podstawie umowy leasingu zwrotnego. Musi co prawda opłacać standardowo miesięczne raty leasingowe, ale zdobywa zastrzyk gotówki na samym początku. Właścicielem przedmiotu leasingu jest finansujący, choć niewiele zmienia się w zakresie korzystania z niego przez przedsiębiorcę. Istotą leasingu zwrotnego jest zamiana prawa własności danego dobra na prawo do korzystania z niego po cenie odzwierciedlającej jego bieżącą wartość rynkową.
Korzyści wynikające z leasingu zwrotnego
Umowę leasingu zwrotnego warto zawrzeć przy kłopotach finansowych. Jeśli przedsiębiorca zaczyna mieć problemy z terminowym regulowaniem posiadanych zobowiązań finansowych, m.in. z opłacaniem faktur od dostawców czy z wypłatą wynagrodzeń dla swoich pracowników, zamiast zaciągnąć kredyt obrotowy, może podpisać umowę o leasing zwrotny. Likwiduje ona problemy finansowe i ryzyko utraty płynności finansowej firmy. Leasingobiorca od razu otrzymuje pieniądze za sprzedaż środków trwałych, ale nie pozbawia się ich, tylko korzysta na zasadzie leasingu. Umowa leasingu zwrotnego wydatnie przyczynia się do zwiększenia płynności przedsiębiorstwa. Może dotyczyć ona:
- środków inwestycyjnych
- pojazdów i maszyn
- sprzętów
- nieruchomości
Dodatkowo, korzyścią dla leasingobiorcy w leasingu zwrotnym jest to, że podobnie jak w klasycznym leasingu, może on wpisać w koszty uzyskania przychodów opłaty leasingowe - pełne lub w części odsetkowej, w zależności od typu podpisanej umowy leasingowej.