
Faktury VAT są podstawowym dokumentem w obrocie gospodarczym. Mają one dokumentować faktycznie wykonane czynności, m.in. dostawę towarów czy wykonanie określonych usług. Tylko w niektórych, zdefiniowanych w ustawie o VAT przypadkach, faktury rzeczywiście można anulować.
Anulowanie faktury nie jest czynnością, jaką przedsiębiorcy mogą dokonywać na co dzień. Należy ją traktować jako wyjątek. Można anulować faktury, które nie zostały jeszcze wprowadzone do obrotu prawnego.
Kiedy można anulować fakturę VAT?
Wyłącznie w ściśle określonych, wyjątkowych przypadkach może dojść do skutecznego i zgodnego z prawem anulowania faktury. Taką wyjątkową instytucję należy stosować tylko w ostateczności. Jeśli dojdzie do anulowania, sprzedawca, który jest jednocześnie wystawcą faktury, musi posiadać w swojej dokumentacji kopię i oryginał dokumentu sprzedaży z dokonaną adnotacją unieważniającą fakturę. Uniemożliwi to ich powtórne wydanie i wykorzystanie.
Zasadniczo anulować można wyłącznie faktury, które nie zostały wprowadzone do obrotu prawnego. Nie jest taką fakturą dokument, który dotyczy faktycznie wykonanych czynności, nawet jeśli adresat, któremu przekazana jest faktura, ją wielokrotnie odrzuca.
Praktyka prawna
W przepisach ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisach rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy na próżno można szukać informacji o kwestii dotyczącej anulowania wystawionych faktur. W drodze wyjątku organy podatkowe dopuszczają jednak anulowanie faktury. Taki mechanizm powinien dotyczyć wyłącznie dokumentów rozliczeniowych niewprowadzonych przez podatnika do obrotu prawnego.
Jak dokonać anulacji?
Przy spełnianiu założeń niezbędnych do skorzystania z opcji anulowania wystawionej faktury, należy przekreślić oryginał i kopię faktury oraz dokonać na nich adnotacji uniemożliwiających ich ponowne wykorzystanie.
Kiedy anulowanie, a kiedy korekta?
Anulowanie faktury właściwie dotyczy przypadków, gdy faktura dokumentuje czynność rzeczywiście niedokonaną. Natomiast w przypadku błędów w pierwotnej fakturze nie należy jej anulować, ale skorygować, poprzez wystawienie przez nabywcę noty korygującej lub przez fakturę korygującą wystawianą przez sprzedającego.